Strona głównaStyl życiaUfamy strażakom i pilotom

Ufamy strażakom i pilotom

Polacy wybrali zawód strażaka i pilota samolotów pasażerskich jako najbardziej godny zaufania - wynika z badania European Trusted Brands przeprowadzonego w Europie przez Reader's Digest. Jednak respondenci wskazywali również na inne profesje. Polacy ufają przedstawicielom służby medycznej - lekarzom, pielęgniarkom i farmaceutom. Zawód lekarza cieszy się uznaniem szczególnie od 2007 r., kiedy wzrosła liczba wskazujących na niego respondentów. Ankietowani wybierali też zawód rolnika, taksówkarza i nauczyciela.
Ciekawostką jest, że pomimo dość niskich wskaźników zaufania do zawodu prawnika, obecnie niemal dwukrotnie wzrosła liczba osób, oddających głosy właśnie na tę profesję. W 2005 r. zdobył 20% poparcia, które obecnie wzrosło do 40%, co stanowi bardzo zadowalający wynik. 40% poparcia uzyskał również zawód sędziego. Liczba osób wskazujących zaufanie do niego pozostaje niezmienna od 4 lat.

Spadek zaufania w stosunku do wyników z wcześniejszych edycji badania European Trusted Brands zanotowali polscy dziennikarze. Pomimo tego, cieszą się oni największym zaufaniem w Europie. Dużym zaufaniem mogą się za to pochwalić pracownicy biur podróży - w ciągu 6 lat liczba wskazań na ten zawód wzrosła o 20%.

Polacy, gdy potrzebują porady dotyczącej spraw finansowych, są w trudnej sytuacji, gdyż jak wynika z badania, nie mają zaufania do doradców finansowych. Również jeśli chcą kupić samochód, podchodzą z nieufnością do sprzedawców, którzy mają do zaoferowania auta. Zawody te z pewnością nie cieszą się powszechnym zaufaniem.

Pozostali Europejczycy, tak jak Polacy, deklarowali zaufanie do sędziów (średnio 50%) i prawników (40%). Znaczna część mieszkańców Europy zdecydowanie nie ufa natomiast sprzedawcom samochodów i doradcom finansowym. Najmniejszym zaufaniem darzy jednak polityków. Co ciekawe, w Europie zaufaniem respondentów cieszyły się również zupełnie inne niż w Polsce zawody. Pewnym zaskoczeniem jest fakt, że chociaż w naszym kraju zaufanie do policjantów wzrosło w ciągu ostatnich 4 lat, to i tak jego poziom jest niższy niż wśród pozostałej populacji europejskiej.

- Typowa polska nieufność widoczna jest także w odniesieniu do przedstawicieli różnych zawodów. W całym okresie badania stosunku do zawodów Polacy deklarują z małymi wyjątkami mniejsze zaufanie niż średnio Europejczycy. Nawet w przypadku profesji, które cieszą się w naszym kraju dużym lub bardzo dużym prestiżem, utrzymują się znaczne różnice. Na przykład zaufanie Polaków do pielęgniarek waha się w Polsce w zależności od roku badania od 52 do 71 proc., a w pozostałych krajach nie spada poniżej 82 proc. Podobnie ma się sprawa z zaufaniem do rolników, policjantów i duchownych. Jedyny zawód, który w Polce cieszy się większym zaufaniem niż średnio w Europie to dziennikarze. Wolne media mamy od zaledwie 20 lat. Większość rodaków pamięta jeszcze niewiarygodne media z okresu PRL. Ale premia, którą przez to porównanie zyskują dzisiejsi dziennikarze dosyć szybko topnieje. Jeśli ten trend się utrzyma, to za kilka lat już wobec wszystkich grup zawodowych Polacy będą bardziej lub co najwyżej tak samo nieufni jak inni Europejczycy - komentuje wyniki badania prof. Janusz Czapiński.

Tagi: zawody, zaufanie

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy