Strona głównaStyl życiaWalcz ze stereotypami - obniżają jakość twojego życia

Walcz ze stereotypami - obniżają jakość twojego życia

Stereotypy są groźne. Prowadzą do niesprawiedliwego traktowania, stronniczych ocen, uprzedzeń. Są niebezpieczne, bo obniżają jakość życia. Seniorzy szczególnie powinni się przed nimi bronić, piszą redaktorzy kanadyjskiego telegraphjournal.com .
Walcz ze stereotypami - obniżają jakość twojego życia [© painless - Fotolia.com] Czas na zmiany

Egzystujemy w nowym świecie, tzn. takim, w którym dzięki rozwojowi medycyny średnia długość życia stale się wydłuża. Teraz ważne jest, aby nasz kulturowo i społecznie określony mentalny obraz osób starszych został zaktualizowany. Trzeba uznania nowej rzeczywistości.
Postawy i zachowania, które mogą być adekwatne w przypadku, gdy seniorzy zwykle bez większych problemów dobrze funkcjonują do sześćdziesiątego piątego roku życia, są mało realne wobec faktu, że połowa dzieci urodzonych w tym roku dożyje swoich setnych urodzin. Postawy zarówno społeczeństw, jak i seniorów wymagają gruntownych zmian.

Zagrożenie ageizmem

Po pierwsze, nowy senior musi pokonać społecznie zdeterminowane założenie, że istnieje właściwy sposób zachowania dla osób starszych. Według rozpowszechnionego wzorca ma być uprzejmy i na emeryturze, traktowany/a z szacunkiem, ale pełniący/a drugorzędną rolę w społeczeństwie. Jednym ze skutków przyjęcia takiej podrzędnej funkcji, może być sankcjonowanie ageizmu.
Jak powiedział na konferencji dotyczącej ageizmu doktor Larry Wisniewski, socjolog z University of New Brunswick, można wskazać rzeczy wspólne dla nastolatków i seniorów, są nimi: nadużywanie różnych substancji (w przypadku seniorów chodzi o zwykle o leki, w przypadku młodzieży również inne używki), ograniczone środki pieniężne, konflikty z członkami rodziny, niewiele możliwości zatrudnienia i segregacja, co prowadzi do izolacji od społeczeństwa. Seniorzy, zdaniem niektórych, są słabi i potrzebują ochrony. Nie można oczekiwać od nich wigoru , a ich pomysły są dziwaczne i staromodne.

Z tego miejsca jest już mały krok do postponowania opinii osób starszych. Seniorzy, zarówno kobiety i mężczyźni, mogą doświadczyć tego, że ich głos zostanie nieusłyszany i znaleźć się w sytuacji, która do nie tak dawna przecież dotyczyła kobiet w każdym wieku. Tak jak kobiety przełamywały stereotypy, tak seniorzy muszą również na nowo wyznaczyć sobie miejsce w społeczeństwie.

Brak szacunku dla osób starszych może obejmować przypadki poważnych nadużyć wobec osób starszych, ale również i trywialne, choć irytujące, używanie w stosunku do nich przez urzędników czy opiekunów takich terminów, jak „mój drogi", „kochanie", etc. Jeśli stanowczo nie zaprotestujesz przeciw traktowaniu cię „z przymrużeniem oka", będziesz musiał/a pogodzić się ze swoją bezsilnością wobec wielu podobnych sytuacji.

Seniorzy a aktywność zawodowa

Zmiany demograficzne i wydłużenie długości życia sprawiają tymczasem, że ludzie pracują do coraz późniejszego wieku. Jak wynika z badań Institute of Ageing at Oxford University przeprowadzonych w 22 krajach wśród osób w wieku 40 - 79 lat, większość pracuje także po uzyskaniu praw do emerytury. 71% respondentów wskazało, że dalszą aktywność zawodową wybrali z własnej woli, nie z konieczności.

Jeśli zaś seniorzy nie chcą kontynuować pracy zarobkowej, mogą zostać wolontariuszami i brać podobny udział w życiu społecznym. Taka aktywność przeczy wrażeniu, że osoby starsze stanowią poważne obciążenie dla budżetów państwowych. Poza tym, zapomina się, że wielu emerytów wspomaga swoje rodziny zarówno finansowo, jak i sprawując opiekę nad wnukami.

Jak dłużej cieszyć się zdrowiem

Liczne badania wykazały, że zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne u osób starszych poprawia się dzięki aktywności. Bez względu na poziom wydolności fizycznej, każdy powinien się starać, by aktywnie spędzić czas. Sędziwym i schorowanym pozostają spacery z balkonikiem, inni powinni wybrać się na basen i fitness. Naukowcy zapewniają, że aktywność fizyczna może opóźnić pojawienie się chorób Parkinsona i Alzheimera.

Równie ważne jest życie towarzyskie i aktywność w lokalnej społeczności. Samotność i poczucie niedostosowania mają negatywny wpływ na samopoczucie i mogą skutkować nasileniem różnych objawów chorobowych. Warto więc zadbać o grono przyjaciół i znajomych spędzając z nimi czas na zajęciach uniwersyteckich, nauce języków obcych odwiedzaniu galerii, chadzaniu do kina, etc.

Summa summarum, czas porzucić stereotypy, bo - po pierwsze - są niesprawiedliwe, po drugie zaś - po prostu nas na nie nie stać...

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć