Strona głównaStyl życiaWięcej imigrantów? Polacy: raczej nie

Więcej imigrantów? Polacy: raczej nie

Polacy z większą sympatią niż w latach dziewięćdziesiątych mówią o przedstawicielach innych nacji – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Bardzo niewielu Polaków uważa jednak, że w naszym kraju jest za mało imigrantów. Pomimo przekonania o pozytywnym wpływie większej liczby cudzoziemców, raczej nie tęsknimy za przetestowaniem modelu społeczeństwa wielokulturowego.
Więcej imigrantów? Polacy: raczej nie [© ChiccoDodiFC - Fotolia.com] Polacy cenią sobie swobodę przemieszczania się, z której tak często sami korzystają. W kontekście imigracji także w większości (68%) zgadzają się z opinią, że dla wszystkich państw jest korzystne, jeśli ludzie mogą przemieszczać się do innych państw, aby tam pracować. Co dziewiąty badany (11%) nie zgadza się z tą opinią.

Zdaniem większości (66%) pozytywnie wpływa na kulturę i poziom tolerancji. Opinia ta jest wyrażana tym częściej, im lepsze jest wykształcenie badanych. Najczęściej z tą opinią zgadzają się osoby o poglądach lewicowych (81%) oraz mieszkańcy miast powyżej 100 tys. mieszkańców. Rzadziej niż przeciętnie zgadzają się z nią respondenci najstarsi (55-letni i starsi).

Wzrasta liczba Polaków spotykających obcokrajowców mieszkających w naszym kraju (niemal dwukrotny wzrost w ciągu ostatnich pięciu lat). Obecnie niemal połowa badanych (48%) twierdzi, że zna takie osoby. Znajomość obcokrajowców koreluje z wiekiem (częstsza jest wśród młodszych badanych), wielkością
miejscowości zamieszkania (częstsza wśród mieszkańców większych miejscowości, szczególnie dużych miast) oraz wykształceniem (im lepsze, tym częściej badani znają cudzoziemców).

Najwięcej jest Ukraińców

Zdaniem badanych, w naszym kraju przebywa najwięcej (70% respondentów wskazało ich jako jedną z trzech najliczniej reprezentowanych mniejszościowych grup narodowościowych), Wietnamczyków (wskazanych przez 26% badanych), Chińczyków (21%) i Białorusinów (17%). Tylu samo Polaków wskazywało jako najliczniejszych obywateli krajów Unii Europejskiej i Rosji (po 15%). Mniej więcej jeden na dziesięciu uważa, że do najliczniejszych grup należą obywatele pozostałych krajów byłego Związku Radzieckiego (11%) oraz innych państw azjatyckich (10%). Tylko sześciu na stu badanych (6%) jest zdania, że obywatele państw afrykańskich stanowią jedną z najliczniejszych grup imigrantów. Statystyki Urzędu ds. Cudzoziemców, wydającego karty pobytu, także wskazują na Ukraińców jako najliczniejszą grupę imigrantów, a na drugim miejscu pod względem liczebności plasują Wietnamczyków.

Sąsiad-obcokrajowiec? Czemu nie!

Wyraźnie zmniejsza się także dystans do obcokrajowców. Od końca lat dziewięćdziesiątych mniej więcej o połowę zmniejszył się odsetek badanych przeciwnych temu, by cudzoziemiec był ich najbliższym sąsiadem, bliskim współpracownikiem, lekarzem, nauczycielem ich dziecka, szefem w pracy bądź księdzem w ich parafii. Już wówczas były to sfery życia, w których obecność cudzoziemców budziła zastrzeżenia mniejszości badanych.

Obecnie sąsiadowi-imigrantowi przeciwnych jest 9% respondentów, współpracownikowi-imigrantowi 10%, lekarzowi-imigrantowi 15%, nauczycielowi-imigrantowi 16%, a szefowi-imigrantowi i księdzu w lokalnej parafii nie posiadającemu polskich korzeni po 17% badanych.

Amerykanie – tak, Arabowie – nie

Polacy wyraźnie różnicują swoją ocenę wpływu obecności imigrantów w zależności od kraju, z którego oni pochodzą. Obywatelstwo może być traktowane jako wskaźnik ich pozycji i roli w polskim społeczeństwie. Najczęściej jako korzystna oceniana jest obecność Amerykanów (przez 52% badanych), (51%) i Niemców (50%). Są to przedstawiciele świata Zachodu i państw UE, których obecność w Polsce często wiąże się z inwestycjami.

Spora część Polaków uważa za korzystną obecność Ukraińców (38%), Wietnamczyków (33%), Białorusinów (32%) i Rosjan (31%), czyli grup, które od bardzo dawna są w Polsce dość liczne. Ich przedstawiciele wykonują często słabo płatne prace lub zajmują się handlem i małą gastronomią. Mniej więcej co czwarty Polak (26%) za korzystną uważa obecność obywateli państw Afryki, co piąty (20%) pozytywnie ocenia obecność Turków w Polsce, a tylko 14% wyraża pozytywny stosunek do Arabów zamieszkujących nasz kraj. Większość Polaków uważa za niekorzystną obecność w Polsce Turków (52%) i (62%).

Zdecydowana większość Polaków (86%) nie zgadza się ze stwierdzeniem, że nasz kraj potrzebuje większej liczby imigrantów, co zapewne wynika z przekonania, iż na naszym rynku pracy nie brakuje chętnych do jej podjęcia. Tylko siedmiu na stu badanych (7%) uważa, że w naszym kraju jest za mało imigrantów.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy