Strona głównaStyl życiaWiększa liczba seniorów = nowa jakość gospodarki, edukacji, społeczeństwa

Większa liczba seniorów = nowa jakość gospodarki, edukacji, społeczeństwa

Polska się starzeje. Miniony rok - jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego - był pierwszym od 11 lat, w którym zanotowano dodatni przyrost ludności. Ale nawet jeśli ten stan rzeczy utrzyma się w przyszłości, nie zmieni to faktu, że status quo ante wyznaczył nową strukturę społeczną, która utrzyma się przez jakiś czas. Jak większa liczba seniorów wpłynie na rodzimą gospodarkę, system ubezpieczeń, rynek finansowy, społeczeństwo?
Większa liczba seniorów = nowa jakość gospodarki, edukacji, społeczeństwa [© John Anderson - Fotolia.com] Starzenie się ludności wymaga zmiany wielu dotychczasowych rozwiązań w różnych dziedzinach. Jedną z nich jest system ubezpieczeniowy. Już dziś głośno mówi się dużym obciążeniu budżetu wynikającym ze znacznej liczby osób pobierającej świadczenia emerytalne i rentowe. To zaś - jak wskazują niektórzy eksperci - ma zwykle przełożenie na zwiększenie wysokości składek, od których zależy stabilność systemu zabezpieczenia społecznego. Nie wszyscy są jednak pesymistami. Rząd ma nadzieję, że podjęte przezeń kroki zapobiegną negatywnym skutkom wspomnianego trendy demograficznego.

„Jak pokazują prognozy wydatków publicznych związanych ze starzeniem się ludności, w tym te przygotowywane dla Komisji Europejskiej, Polska należy do krajów, w których wydatki na te systemy w sumie nie powinny istotnie wzrastać. Wydłużanie wieku emerytalnego, także większa aktywność zawodowa seniorów, będąca, mam nadzieję, wynikiem realizacji takich działań, jak chociażby program „Solidarność pokoleń 50+" (mający zaktywizować zawodowo osoby starsze - red.), powinny prowadzić do utrzymania wydatków systemów zabezpieczenia społecznego na poziomie możliwym do sfinansowania, przede wszystkim w przyszłości. Należy szukać takich rozwiązań, które nie będą prowadzić do zwiększania składek. Może się bowiem okazać, że ci, którzy pracują, nie będą skłonni do ich płacenia", powiedziała w rozmowie z dziennikarzami wp.pl Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej, szefowa Grupy Roboczej ds. Polityki Społecznej OECD.

Większa ilość seniorów, to nowa jakość gospodarki, systemu edukacji, etc. „Powinna wzrastać rola i funkcja edukacji dorosłych - pracodawcy będą szukali możliwości jak najlepszego wykorzystania zasobów pracy, w tym także osób po 45. roku życia. Rynek finansowy też będzie musiał dostosować się do potrzeb klientów w innych grupach wieku niż dzisiaj - na przykład w wielu krajach popularnym produktem są tzw. reverse mortgages (odwrócone hipoteki), w ramach których starsze osoby otrzymują transfery pieniężne od banków w zamian za prawo własności do ich domu w przyszłości. Starzenie się ludności będzie także powodować wzrost roli usług adresowanych do osób starszych, co niektórzy nazywają rozwojem tzw. srebrnej gospodarki (silver economy)", mówi wiceminister Chłoń-Domińczak.

W Polsce seniorzy stanowią obecnie niemal 15% ogółu mieszkańców, ale odsetek ten z czasem znacznie się zwiększy. Co osoby dojrzałe mogą i powinny wnieść do społeczeństwa? Oczywiście swoje doświadczenie, życiową mądrość, cechujące ich zwykle empatię i szacunek. Seniorzy odgrywają olbrzymią rolę w życiu swoich rodzin i społeczności lokalnych. Wbrew obiegowym opiniom są aktywni, przedsiębiorczy, rozsądni, a przy tym wyrozumiali i bezinteresowni. Zapewnią społeczeństwu nową jakość - jak sądzi wielu socjologów, psychologów, pedagogów - będzie ona lepsza.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć