Strona głównaStyl życia"Wielka płyta" nadal popularna

"Wielka płyta" nadal popularna

Mieszkania z wielkiej płyty w dalszym ciągu stanowią spory odsetek podaży dostępnej na rynku. Na zakup takich nieruchomości decydują się często osoby młode, będące na dorobku. Wynika to po pierwsze ze stosunkowo atrakcyjnej relacji ceny całkowitej do powierzchni, ale także z korzystnej lokalizacji.
"Wielka płyta" nadal popularna W Warszawie i Krakowie to właśnie „najmłodsze” mieszkania były najpopularniejsze wśród kupujących. Inaczej za to wyglądała sytuacja we Wrocławiu, gdzie lokale ukończone po 2000 roku najrzadziej stanowiły przedmiot transakcji. Lokale mieszkalne z lat 1970 – 2000 odpowiadały za około jedną trzecią zawartych umów kupna/sprzedaży w Krakowie i Wrocławiu oraz nieco powyżej jednej czwartej w Warszawie. W tym segmencie znajdują się mieszkania z , które w dalszym ciągu stanowią spory odsetek podaży dostępnej na rynku. Na zakup takich nieruchomości decydują się często osoby młode, będące na dorobku. Wynika to po pierwsze ze stosunkowo atrakcyjnej relacji ceny całkowitej do powierzchni, ale także z korzystnej lokalizacji. Warto zaznaczyć, że budowane głównie w latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku osiedla posiadają zazwyczaj dogodne połączenia komunikacyjne z innymi rejonami miasta. Ponadto na ich terenie znajduje się już cała infrastruktura – przedszkola, szkoły, sklepy itp., której czasem brakuje w pobliżu nowych obiektów. Z tych przyczyn właściciele mieszkań z wielkiej płyty nadal nie mogą narzekać na brak zainteresowania ze strony kupujących.

Starsze mieszkaniowe, a więc te wzniesione jeszcze przed 1970 rokiem stanowiły największą część transakcji, ponad jedną trzecią we Wrocławiu. Co ciekawe takimi jednostkami mieszkalnymi najrzadziej handlowano w Krakowie, słynącym z dużej liczby zabytkowych budynków. Należy jednak podkreślić, że decydując się na zakup mieszkania z dłuższym rodowodem trzeba zachować ostrożność. Lokale takie często kuszą centralną lokalizacją oraz niższą ceną, warto się jednak zastanowić, z czego ta ostatnia może wynikać. Przede wszystkim trzeba się liczyć z niższym komfortem mieszkania, wynikającym choćby z przestarzałych instalacji i konieczności ich częstszych napraw. Dodatkowym kosztem, jaki trzeba będzie ponosić mogą być również składki na fundusz remontowy. Poza tym w niektórych wypadkach trzeba będzie się liczyć z wymogiem zgody konserwatora zabytków na przykład na dokonywane remonty.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy