Strona głównaStyl życiaWłochy: seniorzy częściej ofiarami przestępstwa

Włochy: seniorzy częściej ofiarami przestępstwa

Fundacja Świętej Łucji (Fondazione Santa Lucia) jest jednym z pomysłodawców i organizatorów konferencji poświęconej problemowi rosnącej liczbie przestępstw, których ofiarami są osoby starsze.
© Kitty - Fotolia.comW ramach włoskiej konferencji omawiano europejski projekt Access - Against Crime Care for Elders Support and Security, w którym uczestniczyć ma czternaście krajów Unii Europejskiej. Uczestnicy konferencji, w tym La Scuola Superiore di Polizia, l'Università del Molise, l'Università La Sapienza w Rzymie, debatowali na celami programu Access, czyli przeszkoleniem pracowników organów ścigania do współpracy ze starszymi ludźmi, którzy zostali okradzieni i oszukani.

Jak uważają eksperci, potrzebna jest modernizacja szkolenia europejskiej policji wobec zwiększenia liczby popełnionych przeciwko osobom starszym. We Włoszech 13 proc. przestępstw jest popełnianych na osobach starszych, a ponieważ rośnie liczba seniorów, a odsetek ten nie zmienia się, w istocie ilość takich postępków wzrasta.

W 30 proc. przypadków okradzione lub oszukane osoby starsze cierpią na jakąś formę zaburzeń poznawczych spowodowanych przez choroby neurodegeneracyjne lub . Wraz z postępującym starzeniem się społeczeństw niezbędne jest ponowne przeanalizowanie kształtu systemów opieki zdrowotnej, ale i zagadnień czysto prawnych.

Jak wyjaśnili uczestnicy konferencji, jeśli ofiara przestępstwa jest seniorem, może łatwo doświadczyć tzw. "wtórnej wiktymizacji", tzn. doznać powtórnie krzywd przez reakcję społeczeństwa. W oczach nieprzeszkolonego policjanta taki pokrzywdzony może być postrzegany jako trudny przy współpracy i postponowany.

Osoby starsze nierzadko decydują się nie szukać pomocy po doznaniu krzywdy ze względu na strach, wstyd, zakłopotanie. I często te trudności natury psychologicznej w połączeniu z efektami różnych chorób, takich jak i udar, sprawiają, że prowadzenie dochodzenia może być utrudnione.

Włoska policja stworzyła na swoim portalu specjalną sekcję poświęconą radom dla seniorów jak bronić się przed nadużyciami i przestępstwami skierowanymi przeciwko nim:

- nie należy otwierać drzwi nieznanym osobom, nawet jeśli są one w mundurze.
- nigdy nie przekazuj pieniędzy bezpośrednio pracownikom przedsiębiorstw komunalnych lub innych podmiotów, jeśli nachodzą cię w domu, by pobrać jakąś opłatę. Firma nie wysyła do domu klientów pracowników, by pobierali gotówkę. Jeśli zdarzy się taka sytuacja, zawsze należy sprawdzić kompetencje osób, które chcą zebrać pieniądze np. dzwoniąc do określonej firmy.
- nie przekazuj pieniędzy nikomu, kogo osobiście nie znasz, nawet jeśli przedstawia się jako bliski przyjaciel wnuka czy dawno niewidziany krewny.
- nie pobieraj pieniędzy z bankomatu czy na poczcie, jeśli masz wrażenie, że jesteś obserwowany/a; jeśli masz przy sobie większa gotówkę, podejmij środki bezpieczeństwa przy jej przewożeniu, skorzystaj z pomocy najbliższych lub bezpiecznego środka transportu - np. taksówki. Nie zatrzymuj się, nie rozmawiaj z nikim - udaj się bezpośrednio do domu, gdy przewozisz większe sumy pieniędzy.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy