Strona głównaStyl życiaZbrodnia Katyńska. Pamięć i przebaczenie - wystawa

Zbrodnia Katyńska. Pamięć i przebaczenie - wystawa

W ramach obchodów 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej Instytut Dialogu Międzykulturowego przy Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!" zaprasza na wystawę pod tytułem „Zbrodnia Katyńska. Pamięć i przebaczenie".
13 kwietnia ok. godziny 13, w galerii Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, przy ulicy Kanoniczej 18, będzie mieć miejsce wernisaż wystawy pt. „Zbrodnia Katyńska. Pamięć i przebaczenie".

Na wystawie zobaczyć będzie można pamiątki osobiste po pomordowanych oficerach w Katyniu, udostępnione przez Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, które zostały 1952 roku zarekwirowane przez UB, podczas rewizji w Kurii i zwrócone w nienaruszonym stanie dopiero 1991 roku. Archiwalia pochodzą z teczek założonych przy 32 osobach ekshumowanych. Jako oryginały będą sukcesywnie eksponowane na wystawie grupami wymienianymi po wyznaczonym przez archiwistów czasie (wymogi konserwatorskie). Wystawa wzbogacona będzie eksponatami udostępnionymi przez Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, m. in.: mundurem i bronią z tego okresu.

Ważnym elementem wystawy będzie relacja z pielgrzymki papieża Jana Pawła II na Ukrainę, podczas której modlił się na cmentarzu zwanym „Małym Katyniem" w Bykowni 24 czerwca 2001 roku, gdzie spoczywa 3435 żołnierzy.

Na wystawie przypominamy słowa papieża wypowiedziane do Rodzin Katyńskich podczas audiencji w Sali Klementyńskiej 13 kwietnia 1996 roku: „Trzeba mieć świadomość... że również ta śmierć... nabiera nowego znaczenia... staje się ona ofiarą, której owocem jest dobro. W wymiarze narodowym przybrało ono kształt wolności. W wymiarze ludzkim jest przykładem odwagi i wytrwania w wierności ideałom. W wymiarze chrześcijańskim staje się wezwaniem do przebaczenia".

Wystawie towarzyszyć będą: projekcja filmu dokumentalnego pokazującego ekshumację zwłok pomordowanych, zrealizowanego przez Niemców w 1943 roku dla Generalnej Guberni oraz prezentacja multimedialna przedstawiająca kontekst historyczny wzbogacony
o fotografie z 1943 roku z Katynia. Film udostępniła Filmoteka Narodowa, a fotografie Instytut Pamięci Narodowej.

Wystawa jest wspólnym przedsięwzięciem Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie i Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Autorką aranżacji wystawy jest p. Agnieszka Sowa - Szenk.

Wystawa będzie czynna od 13 kwietnia do 30 września codziennie w godz. 10 do 16, w galerii Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie przy ulicy Kanoniczej 18.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy