Strona głównaStyl życiaZnalezienie sensu własnego życia poprawia zdrowie i zwiększa poczucie szczęścia

Znalezienie sensu własnego życia poprawia zdrowie i zwiększa poczucie szczęścia

W ciągu ostatnich latach sens życia stał się istotną kwestią w badaniach medycznych, szczególnie w związku z tym, że liczne społeczeństwa się starzeją. Okazuje się bowiem, że poszukiwanie sensu życia i jego znalezienie są ważne dla zdrowia i dobrostanu ludzi, mówią eksperci z University of California w San Diego.
Znalezienie sensu własnego życia poprawia zdrowie i zwiększa poczucie szczęścia [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
- Wielu ludzi myśli o sensie i celu życia z perspektywy filozoficznej, ale wiąże się on też z lepszym zdrowiem, dobrym samopoczuciem i być może długowiecznością. Ci, którzy znaleźli sens w życiu, są szczęśliwsi i zdrowsi niż ci, którzy go jeszcze nie odkryli - mówi psychiatra i neurolog Dilip V. Jeste.

Obecność sensu życia oznacza lepsze samopoczucie fizyczne i psychiczne, a jego bezskuteczne poszukiwanie może wiązać się z niższym , gorszym samopoczuciem i słabszym funkcjonowaniem poznawczym. - Kiedy odnajdujesz w życiu sens, stajesz się bardziej zadowolony, jeśli natomiast bezowocnie szukasz go, czujesz się znacznie bardziej zestresowany - wyjaśnia prof. Jeste.

Naukowcy odkryli, że obecność sensu życia jest najsilniejsza w wieku około 60 lat. - Kiedy jesteś młody, czyli np. w wieku dwudziestu kilku lat, nie jesteś pewien swojej kariery, partnera życiowego i tego, kim jesteś jako osoba. Szukasz sensu życia. Wraz z upływem kolejnych dekad masz bardziej stabilne relacje, może jesteś po ślubie, masz rodzinę i ugruntowaną karierę. Poszukiwania słabną, a obecność sensu życia nasila się - mówi prof. Jeste.
Po sześćdziesiątce wszystko zaczyna się zmieniać. Ludzie odchodzą na emeryturę i zaczynają zmieniać swoją tożsamość. Pojawiają się pierwsze problemy zdrowotne, a niektórzy z przyjaciół i członków rodziny odchodzą. Ludzie ponownie zaczynają szukać sensu życia, ponieważ znaczenie, jakie wypracowali, uległo zmianie - wskazuje prof. Jeste.
U ponad tysiąca osób w różnym wieku obecność i poszukiwanie sensu życia oceniano za pomocą wywiadów, w tym specjalnego kwestionariusza, w którym uczestników proszono o ocenę takich stwierdzeń, jak „Szukam celu lub misji mojego życia" oraz „Odkryłem/Odkryłam satysfakcjonujący cel życiowy".

- Medycyna zaczyna dostrzegać, że jest klinicznie istotnym i modyfikowalnym czynnikiem, który może wpłynąć na poprawę samopoczucia i funkcjonowania pacjentów - mówi psychiatra dr Awais Aftab. - Sądzimy, że nasze odkrycia pomogą w opracowaniu nowych interwencji terapeutycznych dla pacjentów poszukujących celu - dodaje dr Aftab.

Jak zapowiadają eksperci, w kolejnych krokach sprawdzą, jak mądrość, i współczucie wpływają na sens życia. - Chcemy również zbadać, czy niektóre biomarkery stresu i są związane z poszukiwaniem i znajdowaniem sensu życia.
Poszukujemy w ten sposób opartych na dowodach odpowiedzi na niektóre z najgłębszych życiowych pytań - wyjaśnia prof. Jeste.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy