Strona głównaStyl życiaKatyń i pamięć w Polskim Radiu strona 2 / 2

Katyń i pamięć w Polskim Radiu

strona 2 / 2


Także Program 2 przygotował dla swoich słuchaczy specjalne audycje upamiętniające wydarzenia z wiosny 1940 roku. W piątek, 9 listopada (o godz. 15.30) Ewa Stocka-Kalinowska zaprasza na dokumentalno - poetycką audycję „Historia pewnego listu”, z udziałem poetki Alicji Patey-Grabowskiej, której ojciec zginął w Katyniu. Wysłany przez niego, tuż przed śmiercią, list zaważył na całym jej życiu. Stał się także inspiracją do powstania kilku wierszy, które zostaną zaprezentowane w audycji. W „Wybieram Dwójkę” (o godz. 16.00) bezpośrednie relacje z uroczystości na warszawskim Placu Piłsudskiego.
O godz. 22.15 słuchowisko dokumentalne „Raport”, którego tekst powstał na podstawie stenogramów przesłuchań złożonych przez Ferdynanda Goetla i Józefa Mackiewicza przed komisją Kongresu USA w sprawie Zbrodni Katyńskiej. Obaj publicyści weszli w skład międzynarodowej komisji odkrywającej groby w Katyniu, a potem przez władze PRL w drodze represji zostali skazani na śmierć cywilną. W roli Józefa Mackiewicza wystąpił Adam Ferency, a Ferdynanda Goetla – Mariusz Benoit. Słuchowisko wyreżyserował Waldemar Modestowicz. W sobotę, 10 listopada Agnieszka Drewno w audycji „Daleko stąd” (o godz. 13.05) zaprasza słuchaczy na relacje z uroczystości na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

W Programie 3 Polskiego Radia w piątek - 9 listopada w popołudniowej audycji „Zapraszamy do Trójki” reportaż opisujący ideę awansowania na wyższe stopnie oficerskie i służbowe żołnierzy, funkcjonariuszy policji, straży granicznej i służby więziennej, zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje wiosną 1940 roku. Ponadto bezpośrednie relacje z uroczystości z warszawskiego Placu Piłsudskiego w piątkowej audycji Zapraszamy do Trójki i sobotnich Wiadomościach Trójki.

W czasie obchodów, 9 - 10 listopada Radio BIS, będzie nadawać w serwisach informacyjnych krótkie transmisje z odczytywania listy ofiar Zbrodni Katyńskiej, opatrzone bieżącymi relacjami z przebiegu uroczystości na Placu Piłsudskiego. Ponadto przygotowało dla swoich słuchaczy kilka specjalnych audycji, poświęconych tym wydarzeniom. W Popołudniku (o godz. 17.00) gościem programu będzie historyk, który przybliży kontekst historyczny wydarzenia. W audycji znajdą się również: transmisja rozpoczęcia odczytywania listy oficerów zamordowanych w Katyniu na wyższe stopnie oficerskie przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, rozmowa z harcerzami biorącymi udział w uroczystościach, wspomnienia o wybranych ofiarach Zbrodni Katyńskiej i o losach ich bliskich. O godz. 18.00 radiowa BISka zaprasza na specjalną audycję muzyczną z polską muzyką nawiązującą tematyką do wątków patriotycznych. W programie Dobry wieczór (o godz. 19.00) dyskusja, z udziałem krytyków i słuchaczy, o walorach artystycznych i historycznych filmu Andrzeja Wajdy „Katyń”. Ponadto relacja z projekcji filmu „Katyń - Pamiętamy”, przygotowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego.
Strony : 1 2
 

Aleksandra Dudzisz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy