Strona głównaStyl życiaNiemieckie jarmarki świąteczne: blisko i ciekawie strona 2 / 2

Niemieckie jarmarki świąteczne: blisko i ciekawie

strona 2 / 2


Wyjątkowy charakter Striezelmarkt można jednak docenić nawet wówczas, gdy nie ma na nim dodatkowych atrakcji. Sam jego wygląd – z pięknie udekorowanymi drewnianymi budkami, najwyższą w Niemczech, 14 metrową świąteczną piramidą, wyjątkowym drewnianym łukiem-świecznikiem o szerokości 13,5 metra, który jest swoistą bramą wejściową na jarmark. Pomimo że właściwie każdego wieczora na jarmarcznej scenie odbywają się przedstawienia i koncerty, to wstęp na plac jest bezpłatny dla każdego.
fot.

Zupełnie inaczej jest w przypadku innego jarmarku, który warto odwiedzić w Dreznie, głównie po to, żeby zobaczyć jak różny charakter może mieć takie wydarzenie. Odbywa się on na dziedzińcu stajennym – Stallhof – i ma średniowieczny charakter. Tutejsze kramy przypominają te sprzed wieków, sprzedawcy mają stroje z epoki i oferują usługi zupełnie inne, niż na pozostałych miejskich jarmarkach. Dużo tu wyrobów ze skóry i metali wszelkich. W weekendy za wstęp na jarmark pobierana jest drobna opłata.

Wśród niemieckich jarmarków warto wyróżnić również te w Berlinie. Podobno jest ich ponad sześćdziesiąt i tu również każdy z nich ma swój charakter. Na „Nostalgicznym Jarmarku” – Nostalgischer Weihnachtsmarkt zlokalizowanym wzdłuż Unter den Linden można podziwiać m.in. ponad stuletnią karuzelę. Przy Alexanderplatz funkcjonuje „Świąteczny jarmark pod Berlińskim Ratuszem”, w miejscu, gdzie dawniej stały zabytkowe kamieniczki starówki teraz stawiane są stragany, które mają je przypominać. Tu kilka razy dziennie odwiedzający mają okazję spotkać Świętego Mikołaja. Nad jarmarkiem góruje ogromny Diabelski Młyn, a tuż obok niego jest tor łyżwiarski. Jest tu też „Ekologiczny Jarmark Bożonarodzeniowy”, gdzie wszystko jest zdrowe, naturalne, tradycyjnie wyprodukowane.

Jednak Berlińczycy najchętniej wybierają się na Gendarmenmarkt, na którym co prawda jest pobierana opłata za wstęp (w wysokości 2 euro), ale za to organizatorzy dbają o program artystyczny i jest on tu naprawdę na wysokim poziomie. Jedząc tradycyjne potrawy, popijając grzane wino można posłuchać koncertów muzyki poważnej, występów berlińskich tenorów, chórów, obejrzeć przedstawienia szkół baletowych… Należy zaznaczyć, że jarmark ten odbywa się w miejscu, które uchodzi za najpiękniejszy plac Berlina. Z trzech stron otoczony jest przez trzy ważne budynki – teatr Konzerthaus, a także dwie symetrycznie zbudowane katedry – Niemiecką i Francuską. Otaczające jarmark budowle wytyczają jego granice, sprawiają, że staje się on jakby mniejszy i bardziej przytulny.

Zarówno do Drezna, jak i do Berlina łatwo dojechać transportem własnym. Są jednak w Niemczech inne miasta, z równie wspaniałymi – Monachium, Norynberga, Lipsk, Bonn, Moguncja… Zlokalizowane nieco dalej od granicy, a również warte odwiedzenia.

Strony : 1 2
 

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy