Strona głównaStyl życiaSenior - to brzmi dumnie strona 2 / 2

Senior - to brzmi dumnie

strona 2 / 2

Senior - to brzmi dumnie [© Monkey Business - Fotolia.com]
Na całym świecie do potrzeb seniorów dostosowują swoją ofertę biura podróży, uczelnie, restauracje, sklepy i obiekty sportowe. Ale nie tylko one. Duża ilość czasu jaką dysponują osoby w wieku przedemerytalnym czy emerytalnym w połączeniu z równie dużą aktywnością, ciekawością świata i checią pomocy sprawiają, że wystarczy niewielki impuls, by seniorzy angażowali się w działalność charytatywną czy społeczną, czyniąc w ten sposób doskonały użytek ze zdobytej wiedzy i doświadczenia. Podobnie dzieje się zresztą w kwestiach zawodowych. Osoby po 60-tce nie dają łatwo się "wypchnąć" z rynku pracy, a pracodawcy coraz bardziej cenią stabilność, doświadczenie, lojalność i życiową mądrość seniorów.

Niestety, w naszym kraju powyższe stwierdzenia póki co mogą budzić jedynie ironiczny uśmiech. Przy kilkunastoprocentowym bezrobociu znalezienie pracy przez osobę po 40-tce (nie mowiąc już o wyższym wieku) nadal graniczy z cudem, aktywizacja społeczna i przeciwdziałanie wykluczeniu osób starszych istnieje prawie wyłącznie w rządowch programach a prężnie działające Uniwersytety Trzeciego Wieku czy Kluby Seniora borykają się z tak podstawowymi problemami jak utrudnienia dostępu dla niepełnosprawnych czy w ogóle brak lokali, nie mówiąc o pomocach naukowych.

To poważne problemy, jednak ich rozwiązanie nie pojawi się znikąd. Podobnie jak w innych krajach gdzie "srebrna siła" ma obecnie wiele do powiedzenia, początek to zauważenie własnego potencjału - zarówno jako pojedynczej osoby jak i możliwości całego pokolenia. Z badań wynika, że polscy seniorzy stanowią aż 13 procent społeczeństwa i należą do tej jego części, która jest najbardziej stabilna pod względem finansowym - nie najbogatsza ale właśnie stabilna. Osoby starsze w naszym kraju, próbując związać koniec z końcem, nie zdają sobie sprawy jak bardzo ich pieniądze są istotne dla gospodarki - a wystarczy spojrzeć na ostatnie dane o wzroście konsumpcji, by powiązać je z niewielką w sumie podwyżką świadczeń emerytalnych i przekonać się o sile "srebrnych portfeli".

Należy jednak zacząć od przekonania, że być seniorem to znaczy mieć wiele do zaoferowania społeczeństwu, nie tylko finansowo. Opierając się na właściwych dojrzałemu wiekowi przymiotach takich jak cierpliwość, życiowa mądrość, dystans wobec samego siebie, warto spojrzeć na późniejsze lata jak na nowe wyzwanie, nowy, atrakcyjny okres w życiu. Trzeba też uświadomić sobie własne prawa i domagać się dalszych, które pozwolą na godne, wygodne i pełne życie. Bycie Seniorem jest powodem do szacunku, a nie do wstydu.
Strony : 1 2
 

Grzegorz Gacki / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy