Strona głównaStyl życiaIPN udostepnił w Sieci Bibliografię Historii Polskiej

IPN udostepnił w Sieci Bibliografię Historii Polskiej

W Pałacu Staszica w Warszawie odbyła się wczoraj prezentacja najnowszego projektu Instytutu Pamięci Narodowej – portalu „Bibliografia Historii Polskiej”. W serwisie znaleźć można dokumenty publikowane w drukowanej wersji „Bibliografii”, którą od ponad półwiecza przygotowuje Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk (Pracownia Bibliografii Bieżącej) w Krakowie.
Corocznie drukiem ukazuje się tom „Bibliografii Historii Polskiej” zawierający około 8 tys. opisów bibliograficznych, zestawionych w układzie tematycznym lub według działów chronologicznych. Oprócz dzieł dotyczących poszczególnych zagadnień, wydarzeń czy okresów historii Polski, do bibliografii trafiają prace poświęcone organizacji nauk historycznych, metodologii, historii historiografii, dydaktyce i popularyzacji historii, archiwom, bibliotekom, muzeom, konferencjom i wystawom historycznym, poszczególnym naukom pomocniczym historii. Opracowania obejmujące więcej niż jeden okres, na które podzielona jest chronologiczna część bibliografii, umieszczone są w dziale dotyczącym poszczególnych dziedzin i zagadnień.

Dzięki współpracy Instytutu Pamięci Narodowej i Instytutu Historii PAN „Bibliografia Historii Polskiej” w wersji elektronicznej w postaci bazy bibliograficznej została umieszczona w Internecie pod adresem www.bibliografia.ipn.gov.pl. Baza danych portalu obecnie obejmuje roczniki „Bibliografii…” za lata 1990–2005 i liczy około 125 tys. rekordów. W najbliższym czasie zostanie do niej dołączony tom za rok 2006, liczący 8,3 tys. rekordów, i roczniki 1988–1989. Jak podaje IPN, w roku przyszłym planowane jest stopniowe zdigitalizowanie roczników 1980–1987 oraz uzupełnienie bazy o rocznik 2007. Równocześnie w kolejnych latach baza powiększać się będzie o następne tomy, przygotowywane w Instytucie Historii PAN.

Jerzy Piątek / Polska.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Tagi: ipn, historia

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy