Strona głównaStyl życiaNie chcemy wspólnej eurowaluty

Nie chcemy wspólnej eurowaluty

W ciągu ostatnich dwóch lat bardzo wyraźnie zmalało poparcie Polaków dla wprowadzenia w naszym kraju wspólnej europejskiej waluty - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Spadek akceptacji przyjęcia przez nasz kraj wspólnej waluty często bywa tłumaczony kryzysem finansowym w niektórych krajach eurolandu, co uświadomiło Polakom, że przystąpienie do strefy euro nie gwarantuje stabilności gospodarczej i finansowej państwa.
Nie chcemy wspólnej eurowaluty Poparcie dla wprowadzenia w Polsce euro stopniowo maleje. Obecnie za przyjęciem przez nasz kraj wspólnej europejskiej waluty opowiada się już tylko niespełna co trzeci Polak (32%, o 9 punktów mniej niż w kwietniu 2010 roku i o 21 punktów mniej niż w marcu 2009 roku). Przeciw temu posunięciu jest obecnie 60% badanych (o 11 punktów więcej niż rok temu i o 22 punkty więcej niż przed dwoma laty).

Tylko nieco ponad jedna trzecia dorosłych Polaków (35%, o 14 punktów mniej niż rok temu) wierzy, że nasz kraj odniesie gospodarcze korzyści z przyjęcia wspólnej waluty. Przeważają obawy, że w wyniku tej decyzji Polska raczej straci, niż zyska – tego zdania jest obecnie 40% badanych, o 11 punktów więcej niż w kwietniu 2010 roku.

O ile jeszcze rok temu ponad połowa Polaków uważała, że przyjęcie wspólnej waluty będzie korzystne dla polskich przedsiębiorców, o tyle obecnie opinię tę wyraża dwie piąte (40%, o 11 punktów mniej niż w kwietniu 2010 roku). Z 27% do 37% wzrósł odsetek badanych spodziewających się raczej negatywnych skutków wprowadzenia euro dla przedsiębiorców.

Większość osób popierających wprowadzenie euro uważa, że będzie to korzystne dla polskiej gospodarki (73%), przedsiębiorców (70%) oraz – przede wszystkim – ludzi podróżujących za granicę (87%). Niemal połowa zwolenników wprowadzenia euro (45%) sądzi, że na zmianie waluty zyskają także kredytobiorcy; blisko dwie trzecie (63%) wierzy, że skorzystają na tym ludzie tacy jak oni. Przewidywania przeciwników tego projektu są na ogół pesymistyczne. Ich zdaniem, wprawdzie pozytywne efekty wprowadzenia euro odczują ci, którzy wyjeżdżają za granicę (52%), jednak negatywnych skutków będzie więcej. Przeważająca grupa uważa, że przyjęcie euro będzie niekorzystne dla gospodarki (60%), przedsiębiorców (53%) oraz dla osób biorących kredyty w banku (56%). Zdecydowana większość przeciwników wprowadzenia wspólnej waluty (87%) przewiduje, że ludzie tacy jak oni stracą w wyniku tej decyzji.

Opinia o niekorzystnych skutkach przystąpienia do strefy euro dla większości społeczeństwa najprawdopodobniej wynika m.in. z niemal powszechnie wyrażanego przekonania, że po wprowadzeniu w Polsce europejskiej waluty ceny większości towarów i usług wzrosną (83%).

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy