Strona głównaStyl życiaPolacy o wymiarze sprawiedliwości: łagodne kary, kulawa egzekucja

Polacy o wymiarze sprawiedliwości: łagodne kary, kulawa egzekucja

W społeczeństwie funkcjonuje dość powszechne przekonanie, że prawo w Polsce jest obecnie mniej rygorystycznie egzekwowane niż kilka lat temu, a kary dla łamiących przepisy są zbyt łagodne - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Obecnie już tylko jedna piąta dorosłych Polaków dobrze ocenia funkcjonowanie sądów i tyle samo z uznaniem wypowiada się o pracy prokuratury. Większość społeczeństwa ma złe zdanie o działalności tych instytucji.
© FikMik - Fotolia.comZdaniem aż połowy badanych (51%) większość zwykłych ludzi w Polsce często nie przestrzega prawa. O tym, że Polacy zazwyczaj postępują zgodnie z literą prawa, przekonanych jest 44% ankietowanych, zaś nieliczni (5%) nie mają w tej kwestii wyrobionej opinii.

Przekonanie, iż Polacy mają problem z przestrzeganiem prawa, dominuje w zdecydowanej większościgrup społecznych. Opinia ta szczególnie mocno artykułowana jest przez osoby nieuczestniczące w praktykach (62% wskazań), uzyskujące miesięczny dochód per capita w kwocie od 501 do 1000 zł (61 - 62%), a z uwagi na status zawodowy – przez pracowników usług (61%) i robotników niewykwalifikowanych (60%). Przeciwne zdanie stosunkowo najczęściej wyrażają przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści z wyższym wykształceniem (56% z nich twierdzi, że większość zwykłych ludzi w Polsce zazwyczaj przestrzega prawa), prywatni przedsiębiorcy (55%), pracownicy średniego szczebla, w tym technicy (54%), uczniowie i studenci (52%) oraz rolnicy (52%), a ponadto osoby uzyskujące najwyższe dochody per capita (53%), najlepiej wykształcone (52%), mające od 35 do 44 lat (50%).

Co drugi dorosły Polak (50%) sądzi, że obecnie w Polsce istotniejsze jest bardziej zdecydowane działanie w kierunku respektowania istniejącego niż zmiana obowiązujących przepisów. Opinię, że problemem jest raczej złe prawo niż sposób jego egzekwowania wyraża dwóch na pięciu badanych (40%), natomiast co czternasty (7%) uważa, że zmiany są konieczne zarówno w jednym, jak i w drugim wymiarze.

Ponad trzy czwarte ogółu ankietowanych (76%) twierdzi, że kary dla łamiących prawo są w Polsce zbyt łagodne. Przeciwną opinię wyraża jedynie co szesnasty badany (6%). Zdaniem sporej części respondentów (14%) obowiązujące kary często są nieadekwatne do popełnianych przestępstw – w jednych przypadkach zbyt łagodne, w innych zbyt surowe.

Zaostrzenia kar za domagają się przede wszystkim osoby najczęściej praktykujące religijnie (93% wskazań) oraz zatrudnione w sektorze usług (93%), a ponadto robotnicy wykwalifikowani (84%), pracownicy administracyjno-biurowi (83%), osoby o dochodach per capita od 751 do 1000 zł (83%), mieszkańcy wsi (81%), badani w wieku od 35 do 44 lat (81%), częściej kobiety niż mężczyźni (80% wobec 71%).

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy