Strona głównaStyl życiaPolak na zakupach

Polak na zakupach

Jedzenie, środki czystości i kosmetyki kupujemy w supermarkecie, książki i płyty (jeśli w ogóle) - przez Internet. Spada popularność małych sklepów, targowisk, kiosków i księgarni „za rogiem". Internet nadal nie jest ulubionym miejscem zakupów - takie wnioski można wysnuć z ostatniego badania postaw konsumenckich przeprowadzonego przez CBOS.
Polak na zakupach Popularność miejsc, w których Polacy zaopatrują się w dobra codziennego użytku, zmieniła się w ciągu ostatnich trzynastu lat. Jeśli chodzi o codzienne zakupy wzrosła rola dużych sklepów - supermarketów i hipermarketów, natomiast znacząco spadło znaczenie małych sklepów, w których towar podaje sprzedawca, a także targowisk i straganów. Książki, płyty muzyczne i filmy coraz częściej są kupowane przez internet, który najwyraźniej na tym polu odbiera klientów małym sklepom i kioskom.

Produkty żywnościowe oraz środki czystości ponad połowa dorosłych robiących zakupy kupuje w supermarketach i hipermarketach. Mniejszą popularnością cieszą się małe sklepy w których towar podaje sprzedawca (40 procent produktów spożywczych, 29 proc. środków czystości) oraz małe lub średnie sklepy samoobsługowe mające nie więcej niż trzy kasy (39 i 29 procent). Należy podkreślić, że od kilku lat ich popularność raczej się nie zmienia, podczas gdy znaczenie w tym względzie małych sklepów i kiosków wyraźnie maleje.

Pozostałe miejsca codziennych zakupów takie jak bazary lub targowiska, sklepy patronackie, hurtownie, są już zdecydowanie rzadziej wskazywane. Znikomy odsetek robi podstawowe zakupy przez Internet.

Kosmetyki są także najczęściej kupowane w supermarketach i hipermarketach (40%). Co czwarty kupujący (24%) nabywa je przeważnie w małych sklepach, gdzie towar podaje sprzedawca, niemal tyle samo - w niedużych sklepach samoobsługowych (22%) lub w sklepach określonej sieci (23%). Warto podkreślić, że w ostatnich sześciu latach blisko dwukrotnie wzrosło znaczenie sklepów patronackich w zakresie sprzedaży kosmetyków. Kosmetyki są dużo rzadziej kupowane są tego typu produkty w hurtowniach (2%), na straganach (3%) lub za pośrednictwem internetu (4%).

Jeśli chodzi o odzież, bieliznę i obuwie, to porównywalną popularnością cieszą się trzy typy sklepów - supermarkety i hipermarkety (gdzie w tego rodzaju towary zaopatruje się 28% kupujących), sklepy patronackie (30%) oraz bazary i targowiska (28%). W ostatnich ośmiu latach o ponad połowę zmalała natomiast rola małych sklepów, w których towar podaje sprzedawca (z 42% do 20% wskazań). Co siódmy dorosły (15%) kupuje ubrania w niedużych sklepach samoobsługowych. Względnie rzadko wskazywane są przypadki zaopatrywania się w odzież i obuwie w sklepach z rzeczami używanymi, w hurtowniach i przez Internet (wszędzie poniżej 5 procent).

W takie dobra, jak książki, płyty muzyczne i filmy Polacy zaopatrują się głównie w sklepach określonej sieci (28%). Mniej więcej jedna piąta (19%) nabywa je w supermarketach i hipermarketach, co szósty (16%) w małych sklepach, w których towar jest podawany przez sprzedawcę, a co dziesiąty (10%) - w niedużych sklepach samoobsługowych. Relatywnie często Polacy zamawiają tego typu produkty za pośrednictwem internetu (17%), a także nabywają w innych sklepach niewymienionych w ankiecie (13%). Należy zauważyć, że książki, płyty muzyczne i filmy należą do zdecydowanie najrzadziej nabywanych dóbr spośród tych, o które pytaliśmy. Jedna trzecia respondentów zadeklarowała, że w ogóle nie robi tego typu zakupów.

Fot. © Raia - Fotolia.com

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy