Strona głównaStyl życiaSondaż: Polacy o korupcji

Sondaż: Polacy o korupcji

Przekonanie, że korupcja w naszym kraju stanowi duży problem, jest prawie powszechne i jedynie w niewielkim stopniu zależne od wieku, pozycji czy poglądów politycznych - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Najbardziej skorumpowane sfery życia społecznego to – według ponad połowy badanych – polityka i służba zdrowia.
Od roku 1991 wzrastała liczba ankietowanych postrzegających korupcję jako poważny problem społeczny. W 2004 roku przekonanie, że korupcja w Polsce jest dużym problemem, wyrażało 95% badanych. Od tego czasu odnotowywany jest stopniowy spadek odsetka respondentów wyrażających taką opinię, w dalszym ciągu jednak podziela ją zdecydowana większość społeczeństwa.

Jako najbardziej skorumpowane dziedziny życia społecznego badani postrzegają politykę (60% wskazań) i służbę zdrowia (58%). Przynajmniej jedna czwarta ankietowanych uważa, że korupcja szczególnie często występuje w urzędach gminnych, powiatowych, wojewódzkich (31%), sądach i prokuraturze (29%) oraz urzędach centralnych i ministerstwach (26%).

Mniej więcej co siódmy Polak (15%) sądzi, że korupcja jest najpowszechniejsza wśród policjantów. Jeszcze mniejsze grupy respondentów wskazują na przedsiębiorstwa państwowe (13%) i firmy prywatne (8%) jako szczególnie często dotknięte korupcją. Niewielu Polaków uważa, że korupcja jest częstym zjawiskiem w bankach (3%) oraz w szkolnictwie i nauce (3%).

Co czternasty badany (7%) nie potrafił wskazać dziedzin, w których jego zdaniem najczęściej występują nieuczciwe zachowania wiążące się z przekupnością i łapówkarstwem.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy