Strona głównaStyl życia15 sierpnia - rocznica Bitwy Warszawskiej

15 sierpnia - rocznica Bitwy Warszawskiej

Stoczona w sierpniu 1920 r. tzw. bitwa warszawska została uznana przez historyków za przełomową, gdyż zaowocowała niepodległością Polski i zahamowaniem rewolucji komunistycznej. Na pamiątkę tej bitwy Sejm RP w 1992 roku wprowadził do kalendarza święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia.
15 sierpnia - rocznica Bitwy Warszawskiej [Bitwa Warszawska, fot. nieznany, PD] Wojna polsko-bolszewicka (polsko-rosyjska) to lata 1919-1921. Bitwę warszawską stoczono w dniach 12-25 sierpnia 1920 r. Jej przywódcą był , choć już w 1920 r. w Polsce spierano się o autorstwo jej planu. Niektórzy historycy zwycięstwo przypisują generałowi Tadeuszowi Rozwadowskiemu. W wyniku bitwy warszawskiej 15 października nastąpiło zawieszenie broni, a w marcu 1921 zawarty został traktat ryski, regulujący na długi okres stosunki polsko-rosyjskie i określający polską granicę wschodnią.

Ustanowienie Święta Żołnierza sankcjonował prawnie rozkaz Ministra Spraw Wojskowych gen. broni Stanisława Szeptyckiego z 1923 r.
W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski - podano w rozkazie.
Kościół katolicki obchodzi 15 sierpnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, określane także jako święto Matki Bożej Zielnej. Corocznie odbywają się wtedy w kościołach polowych uroczyste Msze Święte w intencji poległych na polu chwały. Na cmentarzach pamięć żołnierzy czci Apel Poległych.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X