Strona głównaStyl życia5 dobrze znanych prawd, o których często zapominamy

5 dobrze znanych prawd, o których często zapominamy

Wydaje ci się, że niektóre myśli czy opinie słyszałeś/aś tysiąc razy i doskonale wiesz, na ile są przydatne. Truizmy jednak mają to do siebie, że rzadko je bierzemy na serio - skoro wszyscy je powtarzają, nie ma sensu ich rozważać na nowo. A jednak tkwi w nich „ziarno prawdy", które warto sobie czasem przypomnieć...
5 dobrze znanych prawd, o których często zapominamy 1. Sukces nigdy nie „odszukuje" cię, gdy po prostu o nim myślisz

Rzeczywistość jest kreowana przez to, co robisz, a nie przez to, czego dokonać masz zamiar. Wiedza staje się bezużyteczna, gdy z niej nie korzystamy. Aktywność jest niezbędnym i niezastąpionym czynnikiem pomyślności. Dobre rzeczy nie przydarzają się tym, którzy czekają, a tym, którzy mają odwagę działać zgodnie ze swoją wolą.

2. Porażka pewnego rodzaju niemal zawsze następuje przed sukcesem

przed porażką skutecznie blokuje działania, które prowadzą do . Niektórzy mówią, że największa różnica pomiędzy szefem a stażystą jest taka, że ten pierwszy doznał porażki więcej razy niż ten drugi próbował... Za niemal każdym dziełem sztuki czy wielką firmą stoją niepowodzenia, których ich autor nie bał się doświadczyć, by zdobyć cenne doświadczenie i wykonać krok ku przyszłemu zwycięstwu.

3. Bycie zajętym to nie to samo, co bycie produktywnym

Zewsząd można usłyszeć zdanie: „mam mnóstwo pracy, nie mam czasu". Wielu ludzi z podziwem patrzy na tych, którzy powtarzają tę frazę do znudzenia sądząc, że wygłaszana jest przez najbardziej pracowitych. Tymczasem sztuką jest wypracowanie równowagi pomiędzy czasem poświęcanym na aktywność zawodową a czasem dedykowanym osobom bliskim i hobby. Ilość godzin spędzonych na wykonywaniu zadań z pracy nie musi przekładać się na efektywność - ciągła „gonitwa" może dawać poczucie satysfakcji, ale to wrażenie jest nietrwałe - w końcu i tak przyjdzie czas podsumowań i okres skupiony na pracy wcale nie musi okazać się najważniejszy, ani przynosić maximum zadowolenia.

4. To, co posiadasz, nie jest tym, czym jesteś

Znów warto przypomnieć książkę Ericha Fromma „Mieć czy być" - w filozoficzno-psychologiczny sposób jej autor wykazuje, że bycie konstytuuje nas efektywniej niż posiadanie. Zgromadzony na przestrzeni lat majątek może dawać satysfakcję i motywację do dalszego wysiłku, ale to, co i jak przeżywamy świadczy o tym, kim jesteśmy i w sposób zasadniczy kształtuje naszą tożsamość. Potwierdzają to badania - okazuje się, że więcej szczęścia dają nam wspomnienia i relacje z innymi niż stan posiadania.

5. Akceptacja Ciebie to nie zadanie innych, to Twój obowiązek

Ważną sprawą jest bycie miłym dla innych, ale jeszcze ważniejszą okazywanie sympatii samemu sobie. Musisz zaakceptować samego/samą siebie, by móc cokolwiek zdziałać. Inni ludzie świetnie odczytują Twoją samoocenę i na tej podstawie opracowują sposób komunikowania się z Tobą. Jeśli masz do siebie szacunek, inni również Ci go okażą.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy