Strona głównaStyl życia67. rocznica wyzwolenia Auschwitz

67. rocznica wyzwolenia Auschwitz

27 stycznia odbędą się obchody rocznicy wyzwolenia więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Wezmą w nich udział między innymi byli więźniowie obozu i przedstawiciele władz różnych szczebli.
67. rocznica wyzwolenia AuschwitzGłówne uroczystości rozpoczną się o godzinie 11.30 w Oświęcimskim Centrum Kultury w Oświęcimiu.

W niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz zginęło ponad milion osób, głównie narodowości żydowskiej, ale też Polaków, Romów oraz wieźniów i jeńców wojennych innych narodowości.

Auschwitz-Birkenau stał sie symbolem Zagłady i okrucieństwa II wojny światowej, i jako jedyny obóz koncentracyjny został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rocznica jego wyzwolenia 27 stycznia została ogłoszona przez ONZ Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W roku 2012 przypada 70. rocznica rozpoczęcia w Auschwitz zagłady Żydów w komorach gazowych Birkenau.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 22:02:21, 29-01-2012 Mar-Basia

    Napisalam wczesniej o tej Rocznicy na moim blogu.

    http://www.klub.senior.pl/moje/marbella/blog/

    Polecam bardzo ciekawy cytat w komentarzach, naszej forumowej kolezanki Ostatek.

    Cytat:
    Będąc z pokolenia, które Zagłady nie doświadczyło, możemy się o niej dowiadywać (wiedza ta nigdy nie jest ostateczna) tylko za pośrednictwem słów. Słowa te jednak trudno znaleźć. Ci, co zginęli, pozbawieni są głosu, a ci, którzy przeżyli, przez swe doświadczenie zepchnięci zostali w milczenie. Doświadczenie przemocy, której byli ofiarami w obozach koncentracyjnych, podczas ukrywania się, głodu, tortur, niszczyło ludzki kontakt z realnym światem. Doświadczenie to jest w wielkiej mierze niewyrażalne, bo ból i fizyczna przemoc unicestwiają język, cofają człowieka do stanu przed-językowego. Ale trauma, post-ból, pozostaje i domaga się wyrażenia. Bo to, co s t r a s z n e, straszy tak długo, jak długo nie jest prawdziwie nazwane. Kiedy się to nazwie, oddala się od nas, odpływa, przestaje być sprawą naszego wnętrza, nie dręczy nas już tak jak przed nazwaniem, bo odbudowuje kontakt z realnością.
    Elaine Scarry, The Body in Pain. The Making and Unmaking of the World,
    Oxford: Oxford University Press, 1985.


    Dodam od siebie, ze "wyjatkowo" w tym temacie znalazla usadnienie znana dewiza: MILCZENIE JEST ZLOTEM.
    ... zobacz więcej
  • 22:37:21, 29-01-2012 BUNIA

    Mój ś.p. Ojciec był więżniem KL Auschwitz.Wychowywałam się wsród opowiadań o tamtych złych czasach.Dużo książek nt przeczytałam Jak tylko byłam w stanie zrozumieć cierpienia i ogrom potworności jakie miały tam miejsce , pojechałam z rodzicami aby obejrzeć celę gdzie był więziony tata.Przez dlugie lata 1 listopada oraz w każdą rocznice wyzwolenia KL rodzinnie wracaliśmy tam aby złozyc kwiaty i pomodlic się
    Tak samo wychowywany byl mój syn i 20 letnia wnuczka .
    To co przekazał nam moj Tata ,/ szczególnie duzo opowiadał synowi mojemu/ , przekazalismy następnemu czwartemu juz pokoleniu czyli wnusi mojej.Ona także wie ze nie można zapomnieć o tym co się wydarzylo w Auschwitz,.Nie byli wychowywani w nienawiśći do Niemców , dzisiaj się mówi Hitlerowców a pomimo tego ani syn ani wwuczka nie chceli uczyć sie tego języka świadomi jaką krzywdę wyrządzili ludzkości .I to był ich jedyny argument.Nie zmuszałam,uszanowałam - wybrali inny język .
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy