Strona głównaStyl życiaBezpieczny senior w inteligentnym domu

Bezpieczny senior w inteligentnym domu

Osoby starsze bardzo często bywają narażone na ataki przestępców. Są łatwym celem nie tylko dla kieszonkowców działających na ulicy, ale i dla złodziei specjalizujących się w okradaniu domów...
Jesień życia to czas, kiedy nie na wszystko wystarcza sił, z tego powodu dobrze jest, gdy rodzicami i dziadkami opiekuje się ktoś z rodziny, pomagając im w codziennych czynnościach. Jednak nie zawsze możemy zapewnić im opiekę, a co za tym idzie i bezpieczeństwo.

W takim przypadku z pomocą przychodzi nam nowoczesna technologia i systemy alarmowe - instalacje te doskonale sprawdzają się w domach, w których mieszkają osoby starsze.

Po pierwsze prawidłowo zaprojektowana instalacja alarmowa i dobrze dobrane urządzenia zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Przy dobrze rozmieszczonych czujkach informacja o wtargnięciu złodzieja do domu zostanie odnotowana i spowoduje uruchomienie sygnalizatora.

Dodatkowo dzięki modułom komunikacyjnym o zdarzeniu automatycznie zostaną poinformowana np. rodzina. W ten sposób reakcja zaniepokojonych sąsiadów, wnuków lub policji może nie tylko przestraszyć przestępców, ale także ułatwić ich schwytanie.

Ale włamanie do domu, podczas gdy jego domownicy śpią lub są nieobecni, to nie jedyny sposób wejścia do budynku stosowany przez przestępców. Cześć z nich podszywa się pod inkasenta lub listonosza, starając się wzbudzić zaufanie osoby starszej. Bywa, że nawet najbardziej czujny lokator zbyt późno wyczuje podstęp.

- W tego typu sytuacjach doskonale sprawdza się dobry system alarmowy. Za pomocą przycisku napadowego umieszczonego np. w pobliżu drzwi, można uruchomić alarm. Wzbudzony w ten sposób sygnał nie może zostać wyłączony przez bandytę, gdyż aby go dezaktywować konieczna jest ingerencja właściciela - mówi Maciej Domagalski, specjalista ds. zabezpieczeń firmy Satel, polskiego producenta systemów alarmowych.

Poza czujkami wykrywającymi ruch i urządzeniami informującymi o niepożądanym zdarzeniu, jak np. włamanie, producenci systemów alarmowych oferują również detektory niebezpiecznych gazów - m.in. czadu oraz propan-butanu.

Jeżeli związki te zostaną wykryte nawet w najmniejszym stężeniu przekraczającym dopuszczalny bezpieczny poziom, wtedy uruchamiany jest alarm, informowane są służby i osoby, a także mogą zostać automatycznie pootwierane okna, co pozwoli na szybkie przewietrzenie pomieszczenia.

Urządzenia te sprawdzają się również wtedy, gdy senior ma problemy ze zdrowiem - z jego pomocą w łatwy sposób może on wysłać informację o zagrożeniu. Ponieważ w tego typu sytuacjach liczy się każda chwila, uruchomienie komunikatu odbywa się np. za pośrednictwem poręcznych pilotów. Osoba starsza może pilota nosić zawsze ze sobą, by w razie gorszego samopoczucia szybko nacisnąć umieszczony na nim guzik. Zaalarmowana w ten sposób służba ratunkowa natychmiast podejmie działanie.

Instalacje tego typu również znacznie ułatwiają codzienne życie. Pod wpływem ruchu system może automatycznie zapalać światło, co jest szczególnie przydatne, gdy zaspany senior obudzi się w nocy i będzie chciał skorzystać z toalety lub wybrać się do kuchni.

Wielu seniorów z biegiem lat miewa problemy ze wzrokiem i zręcznością. Ogromne trudności może sprawić nawet otwieranie zamka w drzwiach. W takich sytuacjach pomocne będzie zamontowanie przy wejściu do domu specjalnych czytników, które otworzą drzwi w momencie, gdy zostanie do nich przyłożona karta zbliżeniowa lub specjalny brelok.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy