Strona głównaStyl życiaChcesz odnieść sukces? Zadbaj o duchowość

Chcesz odnieść sukces? Zadbaj o duchowość

We współczesnym świecie duchowość kojarzy się raczej z indolencją, ascezą, czy ekstrawagancją. Te z kolei nie są wiązane z sukcesem, który w powszechnej opinii oznacza przebojowość, przepych, rządzicielstwo. Nic bardziej mylnego, pielęgnowanie duchowej strony życia ma także bardzo praktyczny wymiar, który pomaga osiągać cele w życiu zawodowym i prywatnym.
© ipopba - Fotolia.comDuchowość często wiąże się z wyznawaniem jakiejś , ale nierzadko ma także niereligijny aspekt. Na dużym poziomie ogólności można powiedzieć, że oznacza szukanie tego, co przekracza granicę cielesności, odkrywanie pozamaterialnych sfer swojego życia, realizowanie starożytnego wezwania z delfickiej świątyni: gnothi seauton! (poznaj samego siebie!). Takie działanie ma na nas bardziej praktyczny wpływ niż można by sądzić „na pierwszy rzut oka". Jest produktywne i sprzyja realizacji nawet największych marzeń.

Wielu ludzi, którzy odnieśli , otwarcie mówi, że pomyślność w dużej mierze zawdzięcza głębszemu zwróceniu uwagi na swą duchowość. Zobacz, skąd może brać się ta relacja.

Optymizm

Osoby o głębokim życiu duchowym są zwykle optymistycznie nastawione do świata. A to jest niezbędne do upartego pokonywania przeciwności i zachowania nadziei na zrealizowanie swoich celów. nie rezygnują, gdy doświadczają porażek, ale wykorzystują je do nauki skuteczniejszego działania.

Dystans

, , czy głębokie skupienie pomagają nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości i spojrzeć na fakty z innej perspektywy. Taka zdolność zaś stanowi jeden z czynników sprzyjających znajdywaniu oryginalnych rozwiązań, wpadaniu na ciekawe pomysły, czy głębszą ocenę faktów.

Poprawa funkcji mózgu

Badania wykazały, że np. medytowanie wywołuje zmiany struktur mózgu i pozytywnie oddziałuje na obszary odpowiadające za pamięć i uczenie się. Osoby, które regularnie medytują, odznaczają się zwiększoną gęstością substancji szarej w hipokampie, części mózgu odpowiadającej za uczenie się, pamięć, a także związanej z samoświadomością.

Spokój

Ci, którzy dbają o swoją duchowość, mniej emocjonalnie podchodzą do sytuacji, z którymi muszą się zmierzyć; a właściwie - nie tyle zapominają o emocjach, ile potrafią je wyważyć i po stoicku stawić czoła danemu problemowi. Dzięki temu podejmują znacznie mniej pochopnych decyzji.

Życzliwość

Głębokie życie duchowe wiąże się większą empatią i życzliwością dla ludzi, co przekłada się na lepsze relacje z innymi. Tacy ludzie uważani są więc za sympatycznych i godnych zaufania, a także podziwiani. Częściej zatem mogą liczyć na pomoc innych i mają większe szanse na stworzenie spolegliwego zespołu, z którym mogą zdobywać szczyty.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy