Strona głównaStyl życiaCzad zbiera śmiertelne żniwo. Życie może uratować czujka

Czad zbiera śmiertelne żniwo. Życie może uratować czujka

Od początku sezonu grzewczego, czyli od 1 października 2017 roku, Państwowa Straż Pożarna odnotowała ponad 2 tys. zdarzeń związanych z zatruciem czadem, w których prawie 1,2 tys. osób zostało poszkodowanych. Niestety 34 osób nie udało się uratować.
Czad zbiera śmiertelne żniwo. Życie może uratować czujka [Fot. Ralf Geithe - Fotolia.com] Tlenek węgla potocznie nazywany jest bezwonny i bezbarwny, w wyniku jego działania dochodzi do niedotlenienia organizmu.

Przyczyną tragedii jest najczęściej nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i brak wyobraźni. Państwowa Straż Pożarna podkreśla, że pod żadnym pozorem nie należy zatykać ani zaklejać . W urządzeniach gazowych, w przypadku braku wystarczającej ilości powietrza, dochodzi do niezupełnego spalania gazu i wytworzenia się niewyczuwalnego tlenku węgla. Niepokojącymi objawami świadczącymi o ulatniającym się czadzie mogą być nudności, senność i bóle głowy. Najprostszym sposobem, by ustrzec się przed zatruciem czadem jest zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla.

Czujki dymu i nie zapobiegają co prawda pożarom lub awariom skutkującym emisją tlenku węgla (czadu), ale dzięki szybkiej reakcji, głośnym sygnałem dźwiękowym, są w stanie ochronić zdrowie i życie mieszkańców, nawet w sytuacji, gdy do groźnego zdarzenia dochodzi w środku nocy.

W celu upowszechnienia wiedzy na temat zagrożeń związanych z sezonem grzewczym, jesienią ubiegłego roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji po raz drugi zainicjowało akcję pod nazwą „Czad i ogień. W jej ramach prowadzone są działania edukacyjne, a uczestniczącym w spotkaniach seniorom wręczane są czujki dymu oraz czadu.

W zeszłym sezonie grzewczym z powodu czadu zmarło 61 osób.

PSP/MSWiA

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy