Strona głównaStyl życiaDobry humor na starość? To dlatego, że skupiamy się na tym, co pozytywne

Dobry humor na starość? To dlatego, że skupiamy się na tym, co pozytywne

Starość może zapewnić nam... przyjemne wspomnienia i dobry humor. Wraz z wiekiem zmienia się nasz sposób utrwalania zdarzeń i łatwiej skupiamy się na tym, co pozytywne.
Dobry humor na starość? Oczywiście! Starzenie się może mieć pozytywne aspekty - m. in. wiąże się z poprawą nastroju, bo wraz upływem czasu chętniej na umysł podkreśla to, co dobre i przyjemne, a ignoruje to, .

Psychologowie z Uniwersytetu Kalifornijskiego odkryli, że osoby starsze przypominają sobie mniej negatywnych niż pozytywnych obrazów w porównaniu do ludzi młodszych.

Uczeni dostrzegli, że ludzie starsi są zazwyczaj bardziej efektywni niż osoby młodsze w regulowaniu swoich emocji, zachowując i osłabiając negatywne.

Aby sprawdzić, dlaczego tak się dzieje, przeprowadzono dwa badania. Miały one sprawdzić, czy wiek ma wpływ na zapamiętywanie pozytywnych, negatywnych lub neutralnych obrazów ludzi, zwierząt, scen przyrodniczych i przedmiotów nieożywionych. Przykładowo, zdjęcia mające wywoływać pozytywny efekt przedstawiały mężczyznę i chłopca na plaży, którzy oglądali mewy latające nad ich głowami, a na negatywnej fotografii była smutna para stojąca na cmentarzu i patrząca na nagrobek, wreszcie neutralny obraz zawierał nurków sprawdzających w doku wyposażenie.

Uczestnicy najpierw oglądali obrazy zdjecia, a następnie sprawdzano, ile z nich zapamiętali, a także testowano rozpoznawanie, tzn. czy wybierali to, co widzieli z większej grupy obrazów.

Okazało się, że osoby starsze przypominały sobie mniej negatywnych, a więcej pozytywnych i neutralnych obrazów. W ich przypadku pamięć dotycząca rozpoznawania także była słabsza w zakresie zdjęć.

W kolejnym teście określono wpływ nastroju na zapamiętywanie określonych obrazów. Ponownie okazało się, że chociaż przedstawiciele wszystkuch grup wiekowych, gdy byli w ponurym humorze, dłużej koncentrowali się na negatywmych fotografiach, to ludzie starsi gorzej zapamiętywali smutne zdjęcia.
Uzyskane wyniki wspierają teorię „socjoemcjonalnej selektywności", która głosi, że starsi ludzie stają się bardziej świadomi mniejszej ilości czasu, jaki im pozostał, dlatego kierują swoją uwagę na bardziej pozytywne myśli, działania i wspomnienia. Wraz z wiekiem ludzie coraz większą wagę przykładają do emocjonalnie znaczących celów, a więc inwestują więcej zasobów poznawczych i behawioralnych dla ich uzyskania, oceniają autorzy.

O badaniach można przeczytać w Journal of Experimental Psychology: General.

Źródło:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy