Strona głównaStyl życiaEkologia na co dzień

Ekologia na co dzień

Mamy dostęp do coraz większej ilości informacji na temat naszego środowiska i coraz więcej możliwości, aby o nie dbać. Wystarczy mała zmiana nawyków, inne niż dotychczas zakupy i świadomość, że my też mamy wpływ na otoczenie.
Wielu ludziom ochrona środowiska kojarzy się z ekologami przykuwającymi się do drzew lub z organizacjami, które starają się chronić zagrożone gatunki. Jednym słowem - z dużymi akcjami wymagającymi sporych kosztów, ogromnego wysiłku i poświęcenia. Tymczasem ekologia to szczegóły - o środowisko możemy dbać podczas najprostszych, codziennych czynności - gotowania, sprzątania i zakupów.

Ekologiczna codzienność

Najprostsze rozwiązania są najlepsze. Ekologia na co dzień to drobne czynności, wymagające niekiedy poświęcenia jedynie kilku minut lub nawet sekund. Wystarczy posegregować śmieci, które chcemy wyrzucić i zgniatać plastikowe butelki. Warto wyłączać światło w pomieszczeniu, w którym akurat nikt nie przebywa, zakręcać wodę podczas mycia zębów, częściej brać prysznic niż długą kąpiel. To wszystko proste i niewymagające wysiłku czynności, które na pewno nie zbawią świata, ale pomogą nieco polepszyć jego kondycję.

Ekologiczne zakupy

Idąc na zakupy mamy coraz większy wybór produktów przyjaznych środowisku. Wszystko to dzięki temu, że firmy coraz bardziej interesują się wpływem swoich towarów na otoczenie i mają coraz większą świadomość zapotrzebowania na ekologiczne artykuły. Idąc do sklepu spożywczego obok zwykłej żywności mamy na półkach tę niemodyfikowaną genetycznie. W dziale kosmetycznym i chemicznym jesteśmy w stanie odnaleźć naturalne kosmetyki i środki czystości. Nie tylko towary szybko zbywalne mogą być ekologiczne. Warto wybierać przyjazne środowisku sprzęty i urządzenia, wytawarzane w sposób nie szodzący przyrodzie. Przykładem mogą być dzianiny, których włókna zostały wykonane z surowca podlegającego pełnej regeneracji. Niektóre naturalne włókna są nie tylko eko-przyjazne, ale także oddychające i regulujące temperaturę ciała, co należy do ogromnych zalet zarówno w przypadku odzieży jak i takich produktów jak materace czy pościel.


Ekologiczna postawa nie wymaga wielkich gestów i poświęceń. Wystarczy wyrobić w sobie kilka domowych nawyków i być świadomym tego, co się kupuje.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

 • 14:28:04, 27-11-2011 Stefan

  Polecam ciekawy artykuł z portalu trójmiasto.pl pt. "O co chodzi z tą ekożywnoscią" - ZDROWO CZY MODNIE :

  http://zdrowie.trojmiasto.pl/O-co-ch...ia-n53091.html .

  S.
 • 21:32:38, 30-06-2018 cudak3

  Każdy z nas powinien stosować się do zasad ekologii. Najgorsze jednak jest to, jak różne firmy produkcyjne nie zwracają uwagę na ekologię. To właśnie to może przybliżyć nas do końca. Moim zdaniem należy zatrudniać taką firmę jak ta: https://www.lemitor.com.pl/pl/uslugi...-na-srodowisko do sprawdzenia własnie oddziaływania na środowisko.
 • 08:58:36, 03-07-2018 pluto37

  Cytat:
  cudak3
  Każdy z nas powinien stosować się do zasad ekologii. Najgorsze jednak jest to, jak różne firmy produkcyjne nie zwracają uwagę na ekologię. To właśnie to może przybliżyć nas do końca.].

  Naczelna ekozasada brzmi:
  Po PIERWSZE.... NIE świnić.
  A po drugie to świniących karać na kasie i publicznie bez znieczulenia z firmy i nazwiska.
  I po trzecie primo - to jest już zadanie dla władz wszelkich - zorganizowanie w logiczny i łatwy do obsługi system odśmiecania i recyklingu.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Akademia Pełni Życia
 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • eGospodarka.pl
 • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X