Strona głównaStyl życiaGłosowanie korespondencyjne za granicą: zgłoszenia do soboty

Głosowanie korespondencyjne za granicą: zgłoszenia do soboty

Ostatnia nowelizacja Kodeksu wyborczego wprowadziła za granicą możliwość głosowania korespondencyjnego. Jeśli wyborca zamierza skorzystać z tej formy głosowania deklaracja w tym zakresie, wyrażona w zgłoszeniu do spisu wyborców, musi wpłynąć do konsula najpóźniej w 15 dniu przed dniem wyborów, czyli w przypadku obecnych wyborów parlamentarnych do 24 września. W celu uproszczenia procedury dokonywania zgłoszeń na listy wyborców MSZ zachęca do korzystania z systemu informatycznego e-wybory umożliwiającego pośrednictwo internetu.
Głosowanie korespondencyjne za granicą: zgłoszenia do soboty Zgłoszenie powinno zawierać nazwisko i imiona, imię ojca, datę urodzenia, miejsce zamieszkania wyborcy za granicą (i w kraju jeśli wyborca posiada stałe miejsce zamieszkania w Polsce), numer ważnego polskiego paszportu, datę i miejsce jego wydania, lub dowodu osobistego w przypadku przebywania w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także miejsce i datę jego wydania oraz numer PESEL, jeśli wyborca go posiada. Zgłoszenia można dokonać najpóźniej w 3 dniu przed dniem wyborów. Deklarując chęć głosowania korespondencyjnego zgłoszenia należy dokonać najpóźniej 15 dni przed terminem wyborów.

Konsul niezwłocznie po otrzymaniu od właściwej komisji wyborczej kart do głosowania, jednak nie później niż do 10 dnia przed dniem wyborów, wysyła do wyborcy wpisanego do spisu wyborców, który wyraził zamiar głosowania korespondencyjnego, pakiet wyborczy zawierający zaadresowaną kopertą zwrotną, kartę bądź karty do głosowania, kopertę na kartę bądź karty do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania oraz instrukcję głosowania.

Na kopercie na kartę do głosowania umieszcza się oznaczenie „koperta na kartę do głosowania”. Koperta zwrotna powinna być zaadresowana do właściwego konsula. Koperty nie mogą zawierać żadnych innych oznaczeń.

Wyborca głosujący korespondencyjnie po wypełnieniu karty do głosowania wkłada ją do koperty na kartę do głosowania, którą zakleja, a następnie kopertę tę wkłada do koperty zwrotnej łącznie z podpisanym oświadczeniem i przesyła ją na własny koszt na adres właściwego konsula. Konsul przekazuje właściwej obwodowej komisji wyborczej koperty zwrotne, które otrzymał do czasu zakończenia głosowania. Koperty na kartę do głosowania wyjęte z kopert zwrotnych przekazanych przez konsula są wrzucane do urny wyborczej.

Koperty zwrotne, które konsul otrzymał po upływie terminu zakończenia głosowania, a także pakiety wyborcze niedostarczone wyborcy na wskazany przez niego adres pozostają w depozycie konsula do czasu stwierdzenia ważności wyborów przez Sąd Najwyższy.

Wyborca, do którego został wysłany pakiet wyborczy może do czasu zakończenia głosowania osobiście dostarczyć kopertę zwrotną do właściwej obwodowej komisji wyborczej.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:12:04, 20-09-2011 ~gość: 83.21.65.xxx

    Jeszcze jest trochę czasu - zgłaszajcie się, zwłaszcza ci którzy planują tu wrócić.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy