Strona głównaStyl życiaJak podejmujemy decyzje?

Jak podejmujemy decyzje?

Na nasze procesy decyzyjne wpływ ma dopamina, neuroprzekaźnik, który odpowiada m. in. za funkcjonowanie układu nerwowego, hormonalnego i pokarmowego.
Jak podejmujemy decyzje?  [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Dopamina jest powiązana z wieloma aspektami uczenia się za pomocą chęci zdobycia nagród i wyboru działań. Neuroprzekaźnik odgrywa również rolę w różnych zaburzeniach psychicznych i jest ważny dla poziomu odczuwanej motywacji. Według jednej z teorii dopamina reguluje też ilość wysiłku włożonego w działania lub szybkość ich wykonywania.

Jak odkryli eksperci z Uniwersytetu w Kolonii, gdy uwalniana jest dopamina, są podejmowane szybciej, ale zwykle są bardziej niedokładne.

W testach obserwowano 31 mężczyzn, którzy nauczyli się kojarzenia abstrakcyjnych symboli z uzyskaniem nagrody. Wszyscy uczestnicy wykonywali różne warianty zadania edukacyjnego w różnych warunkach farmakologicznych. W jednym przypadku uwalnianie dopaminy zostało farmakologicznie zwiększone przez L-dopę, prekursor dopaminy. W innym nasilono je poprzez zastosowanie małej dawki leku Haloperidol. Grupa kontrolna badanych otrzymywała placebo.

Korzystając z nowatorskich modeli komputerowych, przeanalizowano powiązane procesy uczenia się i podejmowania decyzji, biorąc pod uwagę czas reakcji uczestników.

Oprócz swoich dobrze znanych funkcji, wydaje się regulować związek między szybkością a dokładnością. Rzecz dotyczy relacji pomiędzy gotowością danej osoby do powolnego reagowania i popełniania stosunkowo mniejszej liczby błędów a jej gotowością do szybkiej reakcji okupionej większą ilością błędów. Naukowcom udało się wykazać, że gdy farmakologicznie podwyższono uwalnianie dopaminy, zwiększyła się szybkość podejmowania decyzji i to zarówno w przypadku L-dopy, jak i haloperidolu.

- Dopamina kontroluje reakcję motoryczną, ale może również regulować wysiłek. Nasze dane pokazują mechanizm, który może połączyć te dwa aspekty, modyfikując kompromis między prędkością a dokładnością na korzyść szybkości - wyjaśnia psycholog prof. Jan Peters z Uniwersytetu w Kolonii.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy