Strona głównaStyl życiaJak pozbyć się elektrośmieci nie łamiąc prawa?

Jak pozbyć się elektrośmieci nie łamiąc prawa?

Powstawanie coraz większej ilości odpadów, tzw. elektrośmieci, staje się poważnym problemem ze względu na zwiększającą się konsumpcję, szybki postęp technologiczny oraz coraz krótszą „długość życia” wielu produktów codziennego użytku. Prawie codziennie odbywają się premiery nowych, ulepszonych i bardziej nowoczesnych modeli urządzeń elektronicznych i elektrycznych. Szybko zamieniamy stare sprzęty na nowe, a nowe na najnowsze… A co robimy ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym?
Dwa lata funkcjonowania ustawy o ZSEE (z 29 lipca 2005 r.) pokazały, że zmiany w przepisach są niezbędne, aby wypełnić wymogi Dyrektywy Unijnej – 4 kg ZSEE na 1 mieszkańca. Od 1 stycznia obowiązuje nowelizacja ustawy o ZSEE, która ma zwiększyć wydajność oraz efektywność systemu gospodarowania ZSEE.
W Polsce w 2006 r. z prywatnych gospodarstw domowych zebrano zaledwie ok. 0,1 kg zużytego sprzętu (na 1 gospodarstwo). W 2007 r. wynik zbierania oszacowano na 0,71 kg na mieszkańca, w 2008 r. było to ok. 1 kg.
Co właściwie dzieje się ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym – zepsutymi zmywarkami, starymi komputerami, odtwarzaczami video, zużytymi świetlówkami?
Z prowadzonych badań i statystyk wynika, że prawie 80 % społeczeństwa wciąż wyrzuca elektrośmieci do pojemników na odpady komunalne. Świadczyć to może o tym, jak mało osób wie o możliwości odzysku cennych surowców nadających się do ponownego przetworzenia oraz nie zdaje sobie sprawy ze stopnia zanieczyszczania środowiska naturalnego przez złe zagospodarowanie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Drugim powodem tego, że elektrośmieci są porzucane w nieodpowiednich miejscach, może być brak możliwości pozbycia się starych urządzeń wynikający z braku odpowiedniej infrastruktury punktów zbierania.
Elektrośmieci to odpady, których nie można wyrzucać razem z innymi odpadami do śmietnika - grozi za to kara grzywny do 5.000 zł. Zgodnie z prawem można je bezpłatnie oddać do sklepu (przy okazji dokonywania zakupu nowego sprzętu), jednego z punktów zbierania, punktu serwisowego lub punktu skupu złomu, który ma pozwolenie na zbieranie.
Zużyty sprzęt powinien być kompletny. Za nielegalny demontaż poza zakładem przetwarzania grozi kara od 2.000 do nawet 100.000 zł.
Warto poza tym pamiętać, że z przeciętnego zużytego komputera osobistego możemy odzyskać m.in. aluminium, zmielone tworzywo sztuczne ze starej lodówki nadaje się do produkcji kołpaków, a z recyklingu 120 tys. telefonów komórkowych można uzyskać kilogramową sztabę czystego złota wartą ok. 10 tysięcy dolarów.
www.elektroeko.pl

Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy