Strona głównaStyl życiaJak pozytywnie się zestarzeć? Istnieją cechy, które nam w tym pomogą

Jak pozytywnie się zestarzeć? Istnieją cechy, które nam w tym pomogą

Robert D. Hill w książce „Pozytywne starzenie się. Poradnik dla psychoterapeutów i konsumentów" wiele miejsca poświęca na przedstawienie badań naukowych dotyczących czynników sprzyjających pozytywnemu starzeniu się. Okazuje się, że istnieją cechy wspólne dla tych ludzi, którzy pomyślnie wkraczają w ten proces i szczęśliwie spędzają jesień życia.
Jak pozytywnie się zestarzeć? Istnieją cechy, które nam w tym pomogą [© Eléonore H - Fotolia.com] Wśród udowodnionych przez naukowców, a intuicyjnie niemal przez każdego przyjmowanych, zależności dotyczących procesu starzenie się wskazać można m. in., że:
• Istnieje duże zróżnicowanie przebiegu procesu starzenia się wśród różnych osób.

• Żyjąc dostatecznie długo, każdy człowiek doświadczy pogorszenia się stanu zdrowia i zmniejszenia możliwości intelektualnych w wyniku starzenia się.

• Wykształcony człowiek, który dokonuje odpowiednich wyborów dotyczących stylu życia, może w pewnym stopniu ograniczyć straty związane z wiekiem.

Mamy zatem pewien wpływ na proces pogarszania się stanu zdrowia. Można by zaryzykować stwierdzenie, ze nawet dość znaczący, tym bardziej, że dostęp do informacji jest coraz łatwiejszy, a wiele zależy od nas samych - naszego nastawienia i umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy.

Naukowcy zbadali, co łączy tych, którzy pozytywnie się starzeją, czy istnieją jakieś cechy charakterystyczne tego procesu i czy możliwe jest jego kultywowanie jako sposobu optymalizacji długości życia oraz podnoszenia jakości życia w podeszłym wieku. Poniżej wymieniono cztery takie cechy.

Człowiek mobilizuje posiadane zasoby, aby radzić sobie ze związanym z wiekiem pogarszaniem się stanu zdrowia

Człowiek radzi sobie ze związanym z wiekiem pogarszaniem się stanu zdrowia, mobilizując zasoby umożliwiające zachowanie satysfakcji życiowej w warunkach utraty zdrowia. Pogarszanie się stanu zdrowia i pozytywne starzenie się nie wykluczają się bowiem wzajemnie. Istnieje pięćdziesięcioprocentowe prawdopodobieństwo, że osoba, która dożyje 85 lat lub więcej, doświadczy co najmniej jednego rodzaju niepełnosprawności związanej z wiekiem. W takim scenariuszu przyznanie, że niepełnosprawność jest nieuchronną konsekwencją związanego z wiekiem pogarszania się stanu zdrowia oraz że można zaplanować sposób radzenia sobie z wynikającym z tego stresem, jest zgodne z modelem pozytywnego starzenia się.

Człowiek dokonuje wyborów dotyczących stylu życia, aby zachować dobrostan psychiczny

Człowiek dokonuje wyborów dotyczących stylu życia, aby podkreślić dążenie do utrzymania zasobów psychicznych i fizycznych. Podłużne badanie demograficzne German Aging Survey, zainicjowane w 1996 roku, polegało na badaniu osobistych wyobrażeń osób dorosłych w wieku 40-85 lat. Pojawiły się trzy zagadnienia, które w przypadku uczestników badania pozwoliły określić, co ma największe znaczenie dla postrzegania przez nich własnego wieku oraz dla inwestowania wysiłków w zachowanie dobrostanu i jakości życia:

1. Pogarszanie się stanu zdrowia i utrata witalności - istotne było tu zachowanie aktywności dzięki jak najdalej posuniętej minimalizacji skutków pogarszania się stanu zdrowia.

2. Wzrost i rozwój osobisty - podkreślano znaczenie uczenia się przez całe życie.

3. Utrata osób należących do sieci społecznej - w zaawansowanym wieku trwające przez całe życie relacje oraz możliwość ich podtrzymywania mają ogromne znaczenie dla dobrostanu psychicznego.

Te trzy zagadnienia definiują taksonomię czynników istotnych dla zachowania dobrostanu w wieku dojrzałym. Na przykład kwestia stanu zdrowia i jego zachowania jest tematem ważnym w całym okresie życia, zarówno w młodości i wczesnej dorosłości, jak i w wieku podeszłym. Z tego powodu istotne jest odkrywanie sposobów podtrzymywania (albo poprawiania) stanu zdrowia w późnym wieku. Nawet jeśli ogólny stan zdrowia człowieka się pogarsza, nie powinno to być przeszkodą w poszukiwaniu sposobów optymalizacji w innych obszarach aktywności.

Człowiek dba o elastyczność w całym okresie życia

Koncepcja elastyczności została zdefiniowana w literaturze psychologicznej jako zdolność wdrażania nowych strategii zachowania się lub myślenia w celu zwiększenia możliwości rozwiązywania problemów i adaptacji. Elastyczność jako psychologiczny mechanizm radzenia sobie z problemami obejmuje równoważenie istniejących umiejętności i zasobów osobistych w celu zoptymalizowania adaptacji do stresorów psychologicznych.

Człowiek skupia się na pozytywnych stronach życia, a nie na problemach i trudnościach związanych z zaawansowanym wiekiem.

Ludzie czasem skupiają się na negatywnych aspektach starzenia się. W ogólnokrajowym sondażu, w którym pytano starszych dorosłych, czy byliby skłonni zamieszkać w domu opieki, 30% respondentów powiedziało, że wolałoby umrzeć, niż się tam znaleźć. Kiedy człowiek doświadcza takiego pesymizmu, planowanie przyszłości staje się zadaniem przytłaczającym. Zrozumiałe jest więc, że niektórzy ludzie po prostu ignorują fakt starzenia się, aby uniknąć nieprzyjemnych i nieuchronnych konsekwencji (diagnozy zapalenia kostno-stawowego, pogorszenia wzroku). Choć prawdą jest, że osoby dożywające późnego i bardzo późnego wieku doświadczą związanego z wiekiem pogorszenia się stanu zdrowia (w tym także niepełnosprawności), być może będą musiały żyć pod opieką innych ludzi lub zamieszkać w domu spokojnej starości, oraz bez wątpienia doświadczą w końcu śmierci, te życiowe wyzwania nie wykluczają kultywowania pozytywnego podejścia do starzenia się. W rzeczywistości z badań wynika, że dobrostan i satysfakcja życiowa są w wielu wymiarach relatywnymi stanami emocjonalnymi, niezależnymi od obiektywnego stanu zdrowia, sytuacji życiowej czy pozycji socjoekonomicznej. Pozytywne starzenie się może zatem oznaczać stan umysłu oparty nie tylko na statycznej ocenie własnej obiektywnej kondycji, lecz będący wypracowanym poczuciem dobrostanu, wynikającym z optymistycznej oceny własnego poczucia integralności, pomimo zmniejszających się możliwości.

Na podstawie: Robert D. Hill „Pozytywne starzenie się. Poradnik dla psychoterapeutów i konsumentów" Wydawnictwo Laurum

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

 • 14:32:20, 04-05-2011 Mar-Basia

  Doskonaly artykul, zwlaszcza w czesci, ktora mowi o skupieniu sie na pozytywnach stronach zycia, a nie na problemach i trudnosciach zwiazanych z zaawansowanym wiekiem.

  Wedlug mnie pozytywne podejcie do wszystkiego ulatwia starosc, nawet jak nam zdrowie troche szwankuje.

  Wielokrotnie zastanawialam sie jaka bede kiedy nogi odmowia mi posluszenstwa i nie bede mogla samodzielnie sie poruszac? A Wy?
  ... zobacz więcej
 • 14:44:01, 04-05-2011 Jolina

  Oj Marbelko, ja wolę nie myśleć o tym jak będzie. Choć przedsmak tego często mnie nawiedza, jednak spycham go w najdalsze zakamarki swojej świadomości.
  I tu muszę Ci przyznać, że pozytywne myślenie jest dobrym sposobem na dobre samopoczucie i nie myślenie o starości, mimo lat i dokuczających na co dzień dolegliwości.
  Wydaje mi się, że w rzeczywistości mam dużo mniej lat , niż pokazuje metryka, i pocieszam się ,że zaszła jakaś paradoksalna pomyłka.
  Myślę ,że pozytywne podejście do życia i myśl ,że mogło by być gorzej, są tymi pozytywnymi aspektami.
  Pozdrawiam.
  ... zobacz więcej
 • 10:54:31, 05-05-2011 ewiko

  Fragment wiersza Wiesławy Szymborskiej
  "Dobra rada dla tych,którzy się starzeją:
  niech zacisną zęby i z życia się śmieją.
  Kiedy wstaną rano, "części" pozbierają,
  niech rubrykę zgonów w prasie przeczytają.
  Jeśli ich nazwiska tam nie figurują,
  to znaczy, że ZDROWI I DOBRZE SIĘ CZUJĄ."
 • 16:57:51, 05-05-2011 Zdzisia

  Pani Wisława Szymborska wie jak się starzeć-pogoda ducha,właściwy dystans do siebie i nie wymagać za wiele od życia - to jest to. Ale jak trudno tego dokonać gdy tu strzyka i tam boli,prawda? Ale my się nie poddamy i będziemy walczyć ze słabościami ciała i ducha.
 • 17:15:45, 05-05-2011 ewiko

  I tak trzymać..... nie dajmy się.
 • 22:36:36, 05-05-2011 bronczyk

  Trudno jest zachować pogodę ducha, ale jak się chce to można. Nie zamykać się na świat, jego zmiany tylko być na bieżąco. Łapać chwile radosne i je kolekcjonować. Potem gdy strzyka, boli można powspominać.
 • 23:09:59, 05-05-2011 jakempa

  Kiedyś w jakims wywiadzie z Urszulą Dudziak /ur,1943r/ przeczytałam co ona powiedziała i musiałam to zapisać w swoim notatniku ,.''-Zapominanie o kobietach nieco starszych,a wcale jeszcze nie totalnie do piachu, to wielki błąd mediów. Nie mam nic przeciwko apoteozie młodości i pięknego ciała, ale przecież są kobiety, które się pięknie starzeją, mają swiatło w oczach, bije od nich blask i energia,..im też należą się okładki i rozkładówki, moda i programy medialne, ''Teraz oglądam ją w programie ''Bitwa na głosy'' ileż energii i ciepła z niej płynie, ile wiary w siebie i jaki optymizm z niej bije,... czyż nie piękna?

  A ta ,,zakręcona'' baletnica Krystyna Mazurówna, /ur, 1939r./
  niedawno ją widziałam w jakimś programie , sylwetka, ubiór, fryzura,....młodzieńczy błysk w oku,...i tyle jeszcze do zrobienia,.

  Z takich kobiet bierzmy przykład, przecież wszystko rodzi się w głowie,... nie wolno nigdy się poddawać,
  A choroba? Trzeba to polubić jak przyjdzie i starać się oswoić,
  spojrzeć na gorsze nieszczęscia i pokornie przyjmować, wyciągając ze wszystkiego pozytywy, wtedy i my będziemy pięknie sie starzeć,
  ... zobacz więcej
 • 19:22:05, 15-06-2011 bziabzia68

  Też podziwiam Panią Dudziak. Kiedyś powiedziała w jakimś wywiadzie, że bardzo Jej sie podoba w USA, bo tam nikt na ulicy nie oglada się za babcią kolorowo ubraną, każdy emeryt robi, co sie Jemu podoba, samochodami jeżdżą 90- letni staruszkowie / mają wytyczone pasy na drogach/. U nas jest to nie do pomyslenia. Jesteśmy zaściankowi i nic nie próbujemy zmienić i wręcz siedzimy wygodnie w tym kokonie.
  Lubię Panie zadbane, ubierające się według własnego widzimisię. Ja też taka jestem i nikomu nic do tego. Moi znajomi mnie taką znaja i tolerują, wręcz nie wyobrażają mnie w jakiś szaro-burych odzieniach. Żyj i daj życ innym.............
  ... zobacz więcej
 • 22:59:47, 15-06-2011 ..........

  Starzeć się nie wolno.
  Bywa ze:
  - się zachoruje.
  - że się zapomina wyjąć klucz po zamknięciu drzwi.
  - że się zapomniało o kogoś urodzinach czy imieninach.

  Że też ludzie pamiętają o tym, ze się starzeją.
  Tak nie wolno. Nie wolno się starzeć.
  Zmarszczki? - to tylko cera.
  Siwe włosy? - i co z tego?
  Szybko się denerwujemy? - tyle lat nas wkurzano, więc to żadna domena wieku.
  Nie mam najmniejszego zamiaru się zestarzeć
 • 09:00:16, 16-06-2011 ciociabisia

  I być wśród ludzi,lubić ludzi i ich towarzystwo,uśmiechać się do ludzi,być pogodnym.

Strony : 1 2 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć