Strona głównaStyl życiaJak się bronić przed smogiem?

Jak się bronić przed smogiem?

Powietrze polskich miast należy do najbardziej zanieczyszczonych w Unii Europejskiej. Zawarte w smogu związki i aerozole atmosferyczne powodują raka płuc, choroby dróg oddechowych oraz układu krążenia. Co zrobić, by uniknąć ich szkodliwego wpływu?
Jak się bronić przed smogiem? [Fot. Paolese - Fotolia.com] Gdy wskutek zamglenia i bezwietrznej pogody kumulują się zanieczyszczenia i efekty uboczne procesu spalania opału, . Do najbardziej szkodliwych substancji wchodzących w jego skład należą pyły o wielkości cząstek do 2,5 mikrometra, fachowo nazywane aerozolami atmosferycznymi PM2,5. Według opracowanego na zlecenie Komisji Europejskiej raportu o efektach zanieczyszczenia powietrza, wzrost ich zagęszczenia o 5 mikrogramów na metr sześcienny powoduje wzrost ryzyka śmierci z przyczyn naturalnych o 7%. Jego dopuszczalny średni poziom w roku wynosi według unijnych norm 25 µg/m3. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, wartość ta jest przekroczona w 76 polskich miastach – od Rzeszowa i Warszawy (25 i 26 µg/m3) przez Ostrów Wielkopolski i Wrocław (28 i 29 µg/m3) po Kraków (37 µg/m3), Rybnik (40 µg/m3) i Żywiec (43 µg/m3). Sytuacja w rodzimych aglomeracjach jest zła. W naszym kraju znajduje się 33 z 50 miast Unii Europejskiej o największym stężeniu pyłów PM2,5. Co możemy zrobić, by o?

Identyfikacja zagrożenia


Pierwszym krokiem do zapewnienia sobie i bliskim ochrony przed jest monitoring stanu powietrza pod kątem szkodliwych substancji. Badania ich stężenia są na bieżąco prowadzone przez wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska, a ich wyniki publikowane są w Internecie. Instytucja udostępnia także obrazującą obecny poziom zanieczyszczenia aplikację na smartfony – „Jakość powietrza w Polsce”. Powstała zarówno wersja na urządzenia z Androidem, jak i iOS. Użytkownicy obydwu systemów mogą sięgnąć także po „Plume” – mniej szczegółowy pod względem wyświetlanych danych program, wyróżniający się za to bardzo intuicyjnym interfejsem i klarownością prezentacji informacji. Wspomniane aplikacje są bezpłatne. Alternatywą pozwalającą na monitoring stanu atmosfery dokładnie w miejscach, w których przebywamy, jest przenośny miernik zanieczyszczeń. Koszt takiego urządzenia wynosi kilkaset złotych. W dni, kiedy sytuacja jest szczególnie zła, warto ograniczyć ilość czasu spędzanego na zewnątrz oraz nie wietrzyć mieszkania.

Ochrona domu

Chcąc wietrzyć mieszkanie nawet w dni, kiedy poziom zanieczyszczeń utrzymuje się na wysokim poziomie, warto zaopatrzyć dom w oczyszczacz powietrza. Aby jednak chronił on przed negatywnymi efektami smogu, musi cechować się określonymi parametrami.

Wybierając urządzenie mające zabezpieczyć domowników przed działaniem szkodliwych substancji znajdujących się w atmosferze, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaje filtrów, w jakie jest ono wyposażone. Kluczowy z punktu widzenia eliminacji cząsteczek PM10 oraz PM2,5, uznanych przez WHO za najbardziej szkodliwe dla człowieka, jest filtr HEPA H13. Niezwykle istotne jest także dopasowanie nominalnej powierzchni oczyszczania do metrażu pomieszczenia, w którym będzie pracować urządzenie. Ustawiony w pokoju znacznie przewyższającym jego możliwości, oczyszczać nie będzie działał skutecznie.

Bezpieczeństwo na zewnątrz

Jeśli nie możemy bądź nie chcemy ograniczyć czasu spędzanego na powietrzu w dni, kiedy jest ono szczególnie zanieczyszczone, by zminimalizować ilość wdychanych substancji szkodliwych powinniśmy zaopatrzyć się maskę antysmogową. Przed zakupem bezwzględnie należy jednak sprawdzić, czy produkt jest wyposażony w filtry zatrzymujące PM2,5 oraz PM10. Ani maseczki chirurgiczne, ani stosowane na budowach przeciwpyłowe – nie gwarantują ochrony przed aerozolami atmosferycznymi.

Wybierając maskę antysmogową należy pamiętać o kilku szczególnie ważnych aspektach. Kluczowy dla zapewnienia ochrony przed cząsteczkami o wielkości poniżej 2,5 mikrometra jest filtr HEPA. W zależności od tego, czy będziemy w niej po prostu się przemieszczać, czy też biegać lub jeździć na rowerze, istotnym parametrem jest także przepustowość. Profesjonalne wyposażenie dla sportowców to koszt rzędu 200-300 złotych. Stosując maskę należy pamiętać także o wymianie filtrów. W przypadku renomowanych producentów ich żywotność się 6 tygodni, jednak w okresach wysokiego stężenia smogu może być konieczna częstsza wymiana.

GoodAir.pl

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 10:30:18, 03-06-2020 Marek_1989

    Nie palić śmieci w piecach i dbać o środowisko
  • 12:54:15, 09-07-2020 maurycy

    Ja też noszę maskę antysmogową i zdecydowanie lepiej się oddycha tylko trzeba filtry wymieniać. W domu mamy oczyszczacze powietrza, które chodzą całą dobę. Mam astmę, więc muszę bardzo uważać.
  • 13:19:24, 09-07-2020 waclaw46

    Cząsteczki zanieczyszczeń pochodzących m.in. z samochodów zostały ścisłe powiązane z chorobą Alzhajmera. Badania pokazały , jak z płuc i nosa wędrują one do mózgu. Ellen Ruppel Shel Swiat Nauki Scjentific American czerwiec 2020.

    Największym zmartwieniem są wypakowane toksynami kropelki i drobiny stałej materiio srednicy 30 razy mniejszej od ludzkiego włosa.Nazywane są drobnym pylem zawieszonym ( PM 2,5 co oznacza , że mają srednicę 2,5 mikrometra lub mniejszą ) powstają w wyniku spalania ropy naftowej i gazu przez samiochody osobowe ,ciężarówki , elektrownie , a także spalania węgla i drewna. Te mikroskopijne cząstki przedostają się do najgłębszych partii płuc , stąd przenikają do układu krwionośnego.
    ... zobacz więcej
  • 23:08:51, 04-09-2020 zenkar

    Najlepiej żyć w takim miejscu, gdzie nie ma smogu, bądź jest bardzo ograniczony. Może maseczki antysmogowe pomogą?
  • 23:50:59, 06-11-2020 aurelia66

    W pojedynkę raczej trudno zawojowac świat, ale juz na takich nowszych osiedlach widac różnice w jakosci powietrza. Ludzie sa bardziej swiadomi i inwestuja w nowoczesne systemy grzewcze. Sami aktualnie jestesmy w trakcie wyboru paneli fotowoltaicznych w Levadzie. Wreszcie zycie w stylu eko dotarło do Polski na szerszą skalę
  • 12:17:22, 18-11-2020 Anastazja79

    Smog to wbrew pozorom dużo poważniejsze zagrożenie dla naszego zdrowia niż się nam wydaje... Znalazłam bardzo ciekawy portal, w którym podają właśnie informacje o smogu https://smoglab.pl/ - można dowiedzieć się wielu ciekawych i ważnych rzeczy!
  • 09:37:58, 09-12-2020 klein.ashton

    Bardzo dobrze sprawdzają się maseczki antysmogowe, jeśli przebywamy na zewnętrz.
  • 16:20:07, 30-12-2020 kasandra

    Pewnie, że kiedyś smog był większy. Ale nie było go wszędzie tak jak teraz, a kiedyś to znaczy nie 20 lat temu tylko 200. Wtedy w ogóle nie dbano o takie rzeczy, a jak człowiek umierał ze starości w wieku 30 lat to się go wymieniało innym pracownikiem. Na szczęście teraz jest inaczej i zaczynamy się interesować nie tylko swoim, ale też innych ludzi zdrowiem. Warto zainwestować w oczyszczacz powietrza. Rozejrzyjcie się po ofercie https://www.gerardroofs.pl/pl/ znajdziecie tam pokrycia dachowe, na których można mocować takie rzeczy.
    ... zobacz więcej
  • 14:31:00, 16-03-2021 Grażka53

    Po prostu uważam, że największą rolę odgrywają tu rządzący, a nie pojedynczy ludzie, którzy co najwyżej mogą zmienić ogrzewanie na elektryczne lub gazowe.
  • 10:04:42, 07-04-2021 kwikkwik

    dobrze wiedzieć, bardzo dobre wskazówki dajecie w tym zakresie.

    blaty kuchenne drewniane

Strony : 1 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy