Strona głównaStyl życiaKuchnia marzeń: domowe AGD niekoniecznie najważniejsze

Kuchnia marzeń: domowe AGD niekoniecznie najważniejsze

Kuchnia nabiera coraz większego znaczenia w naszym życiu. To nie tylko miejsce służące do przygotowania posiłków ale także przestrzeń, w której spędzamy dużo czasu, przyjmujemy gości i odpoczywamy. Zależy nam na jej maksymalnej funkcjonalności i atmosferze - to główne wnioski badania Pocket&Planet przeprowadzonego przez firmę Whirlpool w Polsce, we Francji, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.
Większość respondentów biorących udział w badaniu przyznała, że kuchnia jest bardzo ważna w codziennym funkcjonowaniu domu. Dla 59 procent Polaków wielkość i układ kuchni ma bardzo duże znaczenie przy wyborze nowego mieszkania bądź domu. Podobnie jest w pozostałych badanych krajach, gdzie ponad 40 proc. pytanych zwraca na to szczególną uwagę.

W Polsce dominują dwa typy kuchni, zabudowaną ma 52 procent respondentów a 20 procent preferuje styl mieszany, elementy zabudowane z wolnostojącymi. Aktualnie 73 procent kuchni to oddzielne pomieszczenia, jednak w planach najbliższego remontu 57 procent pytanych zadeklarowało zmiany związane z jej otwarciem na inne wnętrze.

Najwięcej czasu w kuchni spędzają Włosi, w sumie 2,7 dnia w tygodniu, zaraz po nich są Polacy - 2,5 dnia, Francuzi - 2,2 dnia oraz Brytyjczycy - 2,1 dnia w tygodniu. Najmniej czasu spędzonego w kuchni deklarują Hiszpanie - 1,5 dnia w tygodniu. Poza przygotowywaniem posiłków oraz jedzeniem, najczęstsze czynności wykonywane w kuchni to spędzanie czasu ze znajomymi, oglądanie telewizji, zabawy z dziećmi oraz zajmowanie się swoim hobby.

W przeprowadzonej ankiecie zadano respondentom pytania dotyczące podejmowanych przez nich działań na rzecz środowiska oraz oszczędności wody i energii. Wśród najczęstszych odpowiedzi deklarowano między innymi: oszczędności energii poprzez użytkowanie sprzętów gospodarstwa domowego klasy A+ i A++, segregowanie odpadów oraz redukowanie zużycia wody.

Najpowszechniejszym działaniem typu eco-Friendly w Polsce jest wyłączanie światła w pustych pomieszczeniach, robi tak aż 87 procent pytanych a 85 procent używa energooszczędnych żarówek w swoich domach i mieszkaniach. 70 proc. Polaków ogranicza zużycie wody korzystając z prysznica zamiast kąpieli. Ponad połowa ankietowanych zdecydowała się na wymianę sprzętów gospodarstwa domowego na urządzenia zużywające mniej energii a 26 proc. wyłącza lodówkę wyjeżdżając na wakacje.

W ciągu ostatniego roku przyzwyczajenia zakupowe związane z żywnością wśród Europejczyków zmieniły się pod wpływem kryzysowej sytuacji gospodarczej. Z powodu coraz szczuplejszego budżetu domowego 73 procent Włochów i 82 procent Francuzów deklaruje zmniejszenie wydatków na żywność. Mieszkańcy pozostałych krajów także ograniczyli ilość zakupów, wybierają tańsze produkty i korzystają z ofert promocyjnych.

Większość Polaków (61 procent) wybiera produkty krajowe zamiast importowanych. Nie zmieniła się natomiast częstotliwość zakupów spożywczych, najczęściej kupują Polacy, z których co trzeci robi to częściej, niż raz w tygodniu.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy