Strona głównaStyl życiaNa dwóch kółkach przez miasto czyli alternatywna komunikacja

Na dwóch kółkach przez miasto czyli alternatywna komunikacja

Chociaż sezon rowerowy dobiega już powoli końca, wiele osób nie chce rezygnować z jazdy swoim jednośladem. Korzyści płynące z poruszania się po naszych drogach rowerem można by mnożyć. W Polsce z każdym rokiem przybywa ścieżek rowerowych. W których miastach rowerzyści mają do dyspozycji największą siatkę przeznaczonych dla nich dróg?
Na dwóch kółkach przez miasto czyli alternatywna komunikacja [© mario beauregard - Fotolia.com] Oczywiście wśród liderów znajdują się największe miasta, które ze względu na swoją rozległość wymagają zdecydowanie lepiej rozwiniętej infrastruktury. Najwięcej tras mają do dyspozycji warszawiacy, gdyż długość ścieżek rowerowych przekroczyła w ich mieście już 300 kilometrów. Mają gdzie z rowerem wybrać się także mieszkańcy Wrocławia. Do dyspozycji mają oni nieco ponad 200 km. Na wysokim miejsce w zestawieniu uwagę zwraca Rzeszów. Tak dobra pozycja wiąże się z tym, iż jest on niekwestionowanym liderem jeśli zestawimy ze sobą długość ścieżek rowerowych i wszystkich dróg w mieście. Świadczy to niewątpliwie o „prorowerowej” polityce tego miasta.

Nie ulega wątpliwości, iż pod względem szeroko rozumianej infrastruktury rowerowej wciąż jesteśmy daleko z tyłu za krajami nie tylko zachodniej Europy, ale i np. Czech. Optymistyczne jest jednak to, iż sytuacja stopniowo się poprawia. Największe miasta, ale również i mniejsze ośrodki chwalą się szeroko zakrojonymi planami na przyszłość w zakresie nowych inwestycji mających ułatwić korzystanie z tego środka transportu i rekreacji. Niedawno z ciekawą inicjatywą ustawodawczą wyszedł prezydent, który skierował do Sejmu projekt ustawy ułatwiającej budowę ścieżek rowerowych i szlaków turystycznych na wałach przeciwpowodziowych. Zmiany zaproponowane w niniejszym projekcie ułatwią budowę dróg rowerowych oraz wyznaczanie szlaków turystycznych wzdłuż rzek, a sprawa jest o tyle istotna, iż dotyczy ona ponad 9,5 tys. obwałowań. Do tej pory jazda po nich była zabroniona i groziła grzywną lub mandatem.

Wśród reklam skierowanych do młodych rodzin i singli często przewija się wizualizacja osób na rowerach i informacja o możliwościach aktywnego spędzania . Położenie w pobliżu ścieżki rowerowej z pewnością jest plusem konkretnej lokalizacji. Mile widziane przez klientów są również specjalnie wydzielone pomieszczenia ułatwiające przechowywanie rowerów. Dla kilkuosobowych jest to naprawdę duże ułatwienie, a dla dewelopera relatywnie niewielki koszt pozwalający na kreację wizerunku inwestora przyjaznego dla rowerzystów.

Długość ścieżek rowerowych w wybranych miastach (km)

  • Warszawa 312
  • Wrocław 205
  • Kraków 145
  • Gdańsk 129
  • Poznań 120
  • Rzeszów 91
  • Łódź 81

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy