Strona głównaStyl życiaNiewłaściwa dieta zabija więcej ludzi niż papierosy

Niewłaściwa dieta zabija więcej ludzi niż papierosy

Niezdrowe jedzenie odpowiada za niemal 11 milionów zgonów w skali całego świata. To więcej niż śmierci z powodu palenia papierosów.
Niewłaściwa dieta zabija więcej ludzi niż papierosy [Fot. anaumenko - Fotolia.com]
Dieta powszechna w krajach Zachodu jest bogata w i uboga w produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa oraz , co czyni ją szczególnie niekorzystną dla naszych organizmów. Do tego stopnia, że sprzyja wielu różnym poważnym chorobom. W efekcie niewłaściwe odżywianie się jest odpowiedzialne za większą ilość zgonów niż palenie papierosów.

Badanie, które objęło ponad 200 krajów, wykazało, że w 2017 roku złe odżywianie się było powodem prawie 11 milionów śmierci, co stanowi 22 proc. wszystkich zgonów ludzi dorosłych. Jeśli chodzi o papierosy, obliczono, że powodują one śmierć ośmiu milionów ludzi, wyjaśniają uczeni z University of Washington w Seattle.

Niezdrowe jedzenie ma związek z różnymi kłopotami zdrowotnymi, w tym z , oraz . Te dolegliwości zaś mogą zagrażać życiu, wskazują autorzy.

Co istotne, podkreślają uczeni, problem dotyczy nie tylko tzw. śmieciowego jedzenia, choć ono również ma wpływ na rozwój wspomnianych dolegliwości. Kwestia obejmuje jednak także nieprzestrzeganie zaleceń dietetycznych w zakresie przydawania sobie określonych składników odżywczych. I tak ustalono, że ludzie jedzą za duże ilości soli, a jednocześnie za mało produktów pełnoziarnistych, warzyw, owoców i orzechów. Poza tym zbyt często ich dania są wysoko przetworzone, a nader rzadko na ich stołach goszczą świeże produkty.

Ciągle jemy nadmierne ilości mięsa (na dodatek przetworzonego) i zbyt mało produktów pochodzenia roślinnego. Co więcej, jednym z najpowszechniejszych niezdrowych produktów, jakimi się raczymy, pozostają słodkie napoje.

Jak podsumowują autorzy badań, dieta ma bardzo znaczące oddziaływanie na stan naszego zdrowia, a ciągle pozostaje on przez wielu lekceważony. Powszechna jest wiedza o szkodliwym działaniu alkoholu i papierosów, mniej znana zaś ta dotycząca zdrowego sposobu odżywiania się. Według uczonych systemy opieki zdrowotnej powinny być bardziej ukierunkowane na promocję .

Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie The Lancet.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 11:29:55, 08-04-2019 patafil

  Wszystko prawda. Do tego jeszcze bym dodała destrukcyjny wpływ stresu na nasze zdrowie. W swojej umiarkowanej diecie korzystam często z soków z warzyw i owoców z dodatkiem przypraw wg. zaleceń https://terapiasokami.pl/dlaczego-warto-pic-soki. Mąż kupił dobrą wyciskarkę i robimy soki dla całej rodziny. Zauważyłam, że po sokach świetnie się czuję , rzadziej choruję i mam dużo energii. Takie soki , bogate w witaminy to najlepsze co może być dla naszego organizmu. Polecam ograniczyć też spożycie mięsa i używek oraz słodyczy, to nam wyjdzie na zdrowie.
  ... zobacz więcej
 • 21:44:29, 10-05-2019 aurelia66

  Przyczyn problemów z nadwagą moze byc tyle ilu ludzi na świecie... Kazdy jest inny i każdy reaguje inaczej na rózne symptomy. Podstawa przy takich problemach to zrobic gruntowną analize, badania - moze nawet tego rodzaju https://www.naturamed.pl/rehabilitac...stkowa-wlosow/ bo analiza składu włosów określa stan przemiany mineralnej, na podstawie którego można określić typ metaboliczny i wskazać odpowiednie zalecenia dietetyczne
  ... zobacz więcej
 • 21:21:03, 31-10-2019 Romy

  ale jak sprawdzic czy jemy zdrowe jedzenie.
 • 08:32:13, 19-11-2019 AniaOstrowska

  Cytat:
  aurelia66
  Przyczyn problemów z nadwagą moze byc tyle ilu ludzi na świecie... Kazdy jest inny i każdy reaguje inaczej na rózne symptomy. Podstawa przy takich problemach to zrobic gruntowną analize, badania - moze nawet tego rodzaju https://dobramine.com/https://www.naturamed.pl/rehabilitac...stkowa-wlosow/ bo analiza składu włosów określa stan przemiany mineralnej, na podstawie którego można określić typ metaboliczny i wskazać odpowiednie zalecenia dietetyczne

  Tak, masz absolutną rację. Jest tylko jeden problem. Ta analiza jest droga i nie każdy może to zrobić dla siebie .
  ... zobacz więcej
 • 17:47:18, 29-11-2019 MatyldaWojtczak

  Trudno sie z tym nie zgodzic...
 • 12:09:47, 04-12-2019 tanner35

  Jak wybierać mądrze dietę?
 • 11:02:13, 11-12-2019 wuckert.eldridge

  Należy korzystać z pomocy specjalistów.
 • 11:59:24, 02-01-2020 marzec

  Zdrowa dieta to przede wszystkim unikanie produktów przetworzonych, więcej warzyw i owoców oraz ryb... odkąd stosuję tego typu dietę mam więcej energii i sił.
 • 16:42:49, 09-01-2020 clement.wilkinson

  Dietę jest czasem trudno dobrać.
 • 14:46:06, 27-01-2020 oliku

  Są od tego specjaliści.

Strony : 1 2 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć