Strona głównaStyl życiaOto czynniki, które decydują o długowieczności

Oto czynniki, które decydują o długowieczności

Marzenie o nieśmiertelności towarzyszy ludzkości od zawsze i choć trudno wierzyć w jego zrealizowanie, możemy pochwalić się istotnymi osiągnięciami w dziedzinie wydłużenia życia. Już wiemy, jakie czynniki sprzyjają długowieczności.
Jak informuje amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, dzięki skutecznym szczepionkom, zmniejszeniu umieralności niemowląt i wynalezieniu leków na wiele chorób, w minionym wieku udało się podnieść średnią wieku życia człowieka aż o trzy dekady. Wiadomo też, jakie elementy sprzyjają długowieczności. Oto kilka z nich.

Pozbywanie się starych komórek

Pozbycie się starych komórek, może zapobiec rozwojowi niektórych chorób, wynika z badań na myszach opublikowanych w magazynie Nature w 2011 roku. Do badań wykorzystano zwierzęta zmutowane tak, by szybciej się starzały. Okazało się, że usuwanie „zużytych" komórek kilka razy w ciągu życia gryzoni pomogło uchronić je od , starzenia się skóry i .

Jak wyjaśniają badacze, uśpione komórki wysyłają sygnały chemiczne, które mają „dziwny" wpływ na komórki wokół nich. Być może te związki chemiczne są odpowiedzialne za rozwój chorób związanych z wiekiem. W porównaniu z myszami, które nie były poddane żadnym zabiegom, „oczyszczane" ze starych komórek gryzonie miały silniejsze mięśnie, rzadziej cierpiały na zaćmę i odznaczały się mniej pomarszczona skórą.

Także wówczas, gdy taka terapię rozpoczynano w średnim wieku zwierząt, pogorszenie funkcjonowania komórek tkanki mięśniowej i tłuszczowej natychmiast się zatrzymywało. Uczeni mają nadzieję, że odkrycie pomoże w opracowaniu szczepionki, która inicjowałaby atak komórek odpornościowych na stare komórki organizmu.
© freshidea - Fotolia.com
 
Strony : 1 2 3 4 5

Przeczytaj także


Katarakta - Zaćma - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Zaćma, znana też jako katarakta polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki oka. Należy do chorób związanych z wiekiem, choć na jej występowanie mają wpływ także inne czynniki (urazy, stosowane leki czy inne schorzenia). czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy