Strona głównaStyl życiaPerfekcyjne Święta na wyciągnięcie ręki

Perfekcyjne Święta na wyciągnięcie ręki

Wigilia to chyba najbardziej ekscytujący dzień w roku. To quasi święto (dokładnie - z łac. vigilia - czuwanie, straż, nie jest świętem, a dniem poprzedzającym świąteczny czas), bo rano niemal wszystkie sklepy są czynne i wszędzie widać pospiech - w robieniu ostatnich zakupów i niespokojnym oczekiwaniu na listonosza z zamówioną przesyłką. Wczesnym popołudniem ulice zaczynają się wyludniać, a gdy się ściemnia niemal każdy już siedzi przy wigilijnym stole czekając na pierwszą gwiazdę. Oto kilka pomysłów, jak sprawić, by świąteczny czas stał się perfekcyjny.
Perfekcyjne Święta na wyciągnięcie ręki [© Anyka - Fotolia.com] 1. Rozruszaj się

Niewielu narzeka na brak ruchu podczas przedświątecznej gorączki, ale w czasie Świąt naprawdę nieliczni robią coś, co wymaga aktywności fizycznej. Tymczasem warto choćby na pół godziny wyrwać się z domu - pobawić z psem na świeżym powietrzu, przejść na spacer, etc., to poprawi formę i nastrój.

2. Poświęć czas dzieciom/wnukom

Warto wykorzystać zimową aurę na zabawy z najmłodszymi członkami w rodzinie. Można w ten sposób upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu - pobawić się z dzieciakami i stracić parę kalorii podczas takiej aktywności.

3. Pomóż wnukom z własnoręcznie przygotowanym prezentami

Chyba nic nie ma takiej wartości, jak prezenty pieczołowicie przygotowywane przez wnuki. W wigilijny poranek może się okazać, że nie wszystko jest jeszcze gotowe, ale zaangażowanie dorosłych pomoże pokonać różne przeszkody. To świetna zabawa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, gdy wspólnie przygotowują prezenty dla pozostałych członków rodziny.

4. Przygotuj coś na deser

Na świątecznych stołach zwykle nie brakuje słodkości. Inaczej jednak smakują ciasteczka upieczone przy pomocy bliskich niż te zakupione w sklepie. Wspólne przygotowanie deseru może być dobrą zabawą, a widok pałaszujących te specjały gości daje satysfakcję z dobrze wykonanego „zadania".

5. A może obiad na mieście?

W Polsce przyjęło się, że pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia spędza się z najbliższymi członkami rodziny, a w drugi zaprasza do siebie przyjaciół lub dalszą rodzinę, bądź przyjmuje się zaproszenie od nich. Jeśli więc udało się przygotować wigilijne potrawy i wspomniany deser, czas na odmianę. Po okresie intensywnie spędzonym w kuchni i skonsumowaniu własnych wypieków, warto sprawdzić ofertę ulubionych restauracji i wyruszyć z całą „ferajną" na świąteczny obiad do miasta.

6. Rozkoszuj się świątecznymi historiami

Warto kultywować tradycję wspólnego kolędowania, ale niemniej interesujące i łączące jest czytanie wigilijnych opowieści. Można poświęcić kilkadziesiąt minut na wysłuchanie fragmentów dobrej, świątecznej literatury. Wśród najpopularniejszych tekstów są tu: "Dziewczynka z zapałkami" Hansa Christiana Andersena, "Opowieść wigilijna" Charlesa Dickensa, "Tajemnica Bożego Narodzenia" Josteina Gaardera, „Ominąć święta" Johna Grishama, „Wiedźmikołaj" Terry Pratchett, „Wieści" Williama Whartona.

7. Świąteczne historie także na ekranie

Niektóre obrazy mogły się nieco znużyć, bo są emitowane w telewizji niemal co roku. Niektórzy na pamięć już znają dialogi i sceny z filmów „Kevin sam w domu", czy "W krzywym zwierciadle: witaj, Święty Mikołaju", ale kinematografia oferuje bardzo szeroki wybór świątecznych filmów. Oto niektóre z nich: - "Cud na 34. ulicy" (1947 ),"Gospoda świąteczna" (1942), "To wspaniałe życie" (1946),"Spotkamy się w St. Louis" (1944), "Święta Last Minute" (2004), "Wesołych świąt" (2006), "Christmas in Connecticut" (1945), "A Christmas Story" (1983), "White Christmas"(1954).

8. Nie zapominaj o samotnych

Święta są tym, czym są, dzięki niezwykłemu klimatowi tworzonemu między innymi poprzez ludzkie postawy. To czas, w którym nikt nie powinien być sam. Może sąsiad, znajoma ekspedientka lub koleżanka rodziców zamierza samotnie spędzić Święta nie z powodu aspołecznego nastawienia, ale w wyniku niepomyślnej sytuacji? Dodatkowe nakrycie nie musi być jedynie symbolem, być może ktoś chętnie by z niego skorzystał...

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy