Strona głównaStyl życiaPolacy lubią Niemców. Ale innych bardziej

Polacy lubią Niemców. Ale innych bardziej

Polacy nie mieliby nic przeciwko niemieckiemu sąsiadowi, zięciowi ani radnemu w ich mieście. Ale na skali sympatii Niemców wyprzedzają Francuzi czy Brytyjczycy – wynika z najnowszego badania opinii publicznej z serii „Barometr Polska-Niemcy” Instytutu Spraw Publicznych i Fundacji Konrada Adenauera.
Polacy lubią Niemców. Ale innych bardziej [© Visions-AD - Fotolia.com] – Prawie połowa Polaków odczuwa . Poziom sympatii trzykrotnie przewyższa poziom antypatii – opisuje wyniki dr Agnieszka Łada, kierownik Programu Europejskiego Instytutu Spraw Publicznych, autorka badań. – Jednak Niemcy pozostają w tyle za Słowakami (59%), Holendrami (58%), Czechami, Francuzami, Brytyjczykami i Amerykanami (po 57%).

Tegoroczne wydanie badań z cyklu Barometr pokazuje, że bardzo wysoki jest poziom akceptacji Niemców przez Polaków we wszystkich rolach społecznych. Największą akceptacją Niemcy cieszą się w roli: mieszkańca (84%), współpracownika (84%), sąsiada (83), podwładnego (82%), polskiego obywatela (80%), ale duży poziom akceptacji uzyskują również role wymagające ściślejszego kontaktu osobistego lub zaufania: przyjaciel (80%), zięć lub synowa (78%), szef (76%) czy radny (72%).

– Wzrost poziomu akceptacji od 2008 roku jest bardzo duży – komentuje Agnieszka Łada. – A właśnie zmiany w postrzeganiu interesowały nas w tym badaniu, prowadzonym po dziesięciu latach wspólnego członkostwa obu krajów w UE. Trzeba bowiem pamiętać, że integracja, to nie tylko ujednolicanie prawa czy brak barier w handlu, ale też zbliżanie się społeczeństw. Nasze badanie pokazuje, że Polacy przekonali się do Niemców – dodaje dr Łada.

Badania wykazują, że Niemcy – w opinii Polaków – są bezsprzecznie najważniejszym polskim partnerem. Konieczność współpracy z Niemcami jest wskazywana przez blisko połowę (48%) badanych. Pod tym względem Niemcy zdecydowanie wyprzedzają inne państwa: (28%), Wielką Brytanię (22%) czy Rosję (21%). Ponadto większość (60%) Polaków uważa, że w relacjach z Niemcami Polska powinna nastawiać się na współpracę i zawieranie kompromisów.

Tagi: polacy, niemcy, polska

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy