Strona głównaStyl życiaPolacy o ekologicznych źródłach energii

Polacy o ekologicznych źródłach energii

Niemal co piąty Polak jest zdania, że energia elektryczna jest jednym z najbardziej ekologicznych źródeł energii - wynika z raportu TNS OBOP, przeprowadzonego w ramach Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych. Tymczasem proces wytwarzania energii elektrycznej w znacznym stopniu związany jest z wysoką emisją do atmosfery szkodliwych dla środowiska gazów.
Polacy zapytani o znajomość ekologicznych źródeł energii, na pierwszym miejscu wymieniają odnawialne źródła energii (OZE). Takiego zdania jest przeszło 57 procent respondentów, zwłaszcza z wyższym wykształceniem. Jednak tuż za OZE, jako najbardziej ekologiczne wskazywane jest przez nich drewno i energia elektryczna.

- Szacuje się, że przeszło połowa energii elektrycznej Unii Europejskiej wytwarzana jest z paliw kopalnych, a więc węgla kamiennego i brunatnego. Oznacza to wysoką emisję dwutlenku węgla do atmosfery przy produkcji energii, a co za tym idzie pogłębienie efektu cieplarnianego - zaznacza dr inż. Arkadiusz Węglarz, ekspert programu, członek Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE). - Ważnym czynnikiem dla spowolnienia postępujących zmian klimatycznych jest redukcja emisji szkodliwych gazów do atmosfery m.in. poprzez zastąpienie nieekologicznych źródeł energii bardziej przyjaznymi środowisku - dodaje dr inż. Węglarz.

Odnawialne źródła energii to takie, których zasoby same się odnawiają i z tego powodu są praktycznie niewyczerpalne. Są to głownie energia słoneczna, wiatrowa, wodna, geotermalna i z biomasy. Zaletą inwestycji w tego typu rozwiązania jest ich istotna rola w zmniejszeniu emisji szkodliwych gazów do atmosfery, jednak nie każde rozwiązanie może być bez przeszkód stosowane w każdych warunkach klimatycznych. Dla najbardziej efektywnego wykorzystania takich instalacji ważne są czynniki, jak poziom rocznego operowania promieni słonecznych lub siła wiatru w skali roku.

Przyjazne dla środowiska są także inne źródła energii, jak gaz ziemny i gaz płynny. Jednak gaz ziemny wskazuje tylko 18 procent badanych, a płynny już zaledwie 7 procent Polaków. Tymczasem LPG (Liquified Petroleum Gas) to paliwo, które posiada o blisko 20 procent mniejszą emisję CO2 w odniesieniu do oleju opałowego oraz o połowę w stosunku do węgla kamiennego. Gaz płynny ma szerokie zastosowanie zarówno w przypadku dużych przedsiębiorstw (np. przy wykorzystaniu urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych lub kolektorów słonecznych) czy indywidualnych użytkowników (np. przydomowe zbiorniki na gaz lub autogaz). Zaletą gazu płynnego jest również to, iż można z niego korzystać zwłaszcza tam, gdzie nie ma dostępu do gazu ziemnego.

Ochrona klimatu i bezpieczeństwo energetyczne stały się w ostatnich latach jednym z priorytetów światowej gospodarki. Dlatego tak ważne jest zarówno edukowanie w zakresie troski o środowisko, jak i aktywne uczestniczenie w jego ochronie.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 22:41:51, 21-10-2009 Wieslaw_ww

    Ja jestem jak najbardziej za ekologicznymi rozwiązaniami. Sam mam odpowiednie żarówki, segreguję śmieci. A sam sobie też zdrowo witamin i sił dostarczam. Bo żeń szeń jak najbardziej jest ekologiczny

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć