Strona głównaStyl życiaPolacy o ekologii

Polacy o ekologii

Blisko połowa Polaków deklaruje zaniepokojenie stanem środowiska naturalnego w naszym kraju - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Znacznie rzadziej ankietowanych martwi stan środowiska w ich najbliższym otoczeniu – mniej więcej co czwarty dostrzega w tym zakresie powody do niepokoju.
Polacy o ekologii CBOS sprawdziło także, jak ogólnie deklarowane postawy Polaków wobec problemów środowiska naturalnego przekładają się na działania podejmowane w życiu codziennym. Na dość wysokim poziomie utrzymują się odsetki osób starających się ograniczyć zużycie energii elektrycznej (90%) i wody (83%), od ostatniego badania w 2008 roku oba zachowania znacznie się upowszechniły (wzrost odpowiednio o 11 i 10 punktów procentowych). Niewiele mniej badanych (79%) deklaruje, że starało się w ciągu ostatniego roku ograniczyć zużycie gazu; także i w tym przypadku w ostatnich trzech latach ograniczenia stały się bardziej popularne.

Dominujące znaczenie dla oszczędzania wody czy energii ma nie motywacja proekologiczna, ale ekonomiczna. Za tym, że oszczędzanie wody wynika raczej z sytuacji materialnej, aniżeli zainteresowania problemami środowiska naturalnego przemawia fakt, że wśród osób, które nie mają zamontowanych wodomierzy i płacą za wodę niezależnie od tego, ile jej zużyły, odsetek deklarujących oszczędzanie jest o 14 punktów procentowych mniejszy od przeciętnego (69% wobec 83%).

W porównaniu z wcześniejszymi badaniami znacząco wzrósł odsetek osób, które unikają kupowania produktów szkodliwych dla środowiska. Obecnie blisko trzy czwarte respondentów (72%) twierdzi, że wystrzega się tego rodzaju zakupów, podczas gdy trzy lata temu odsetek ten nie sięgał nawet dwóch piątych (36%). Podobnie większość ankietowanych (71%) segreguje odpadki domowe, a ich liczba w ostatnich latach systematycznie wzrasta. Najrzadziej spośród wszystkich wymieniowych w kwestionariuszu działań respondenci przyznają się do zbierania surowców wtórnych – szkła, puszek, makulatury, itp. W tym roku jedynie dwie piąte badanych (41%) zadeklarowało, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy zajmowało się recyclingiem i choć wciąż nie stanowią oni większości, to warto zauważyć, że w porównaniu z rokiem 2006 odsetek ten wzrósł aż o 14 punktów procentowych.

Na ogół im starsi ankietowani i lepiej wykształceni, tym częściej deklarują unikanie kupowania produktów szkodliwych dla środowiska. Większą skłonność do takich postaw notuje się również wśród kobiet, a także przedstawicieli średniego personelu i techników, kadry kierowniczej i specjalistów z wyższym wykształceniem, pracowników usług, emerytów i rolników. Segregacją odpadków domowych zajmują się zdecydowanie częściej osoby w wieku od 55 do 64 lat, mieszkańcy wsi i najmniejszych miast, przedstawiciele średniego personelu i technicy, a także emeryci i renciści. Zbieranie surowców wtórnych takich, jak szkło, puszki czy makulatura, nie należy do zachowań praktykowanych przez większość Polaków.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 20:13:50, 17-04-2011 ~gość: 109.232.26.xxx

    sposoby na oszczędzanie www.dlakieszeni.pl

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć