Strona głównaStyl życiaProblemy mieszkaniowe seniorów

Problemy mieszkaniowe seniorów

Pierwsze własne mieszkanie lub dom jest marzeniem wielu ludzi. Zwłaszcza tych młodych, wkraczających w prawdziwe dorosłe życie. Stworzenie własnego gniazdka okazuje się jednak w znacznej części przypadków dość trudne. Ale nie tylko młode osoby mają problem z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych.
Problemy mieszkaniowe seniorów [© johnnychaos - Fotolia.com] Kiedy powiększa się rodzina, często trzeba pomyśleć o zmianie mieszkanie na większe. Niełatwo mają też osoby starsze - zdarzają się przypadki, kiedy jedna osoba mieszka w 100-metrowym lokalu w kamienicy i od wielu miesięcy, a nawet lat, próbuje zamienić je na mniejsze lokum. Z kolei wysokie opłaty mieszkaniowe zabierają wielu osobom znaczną część i tak niskiej emerytury. Dziś mamy program „Rodzina na swoim", który jest skierowany głównie do ludzi młodych. A co ze starszymi osobami? Czy o nich się pamięta?

Gdyby wziąć pod uwagę kryterium wieku gospodarstw domowych, to wyróżnić trzeba by było gospodarstwa młode, gospodarstwa dojrzałe i gospodarstwa starzejące się. Każde z nich ma określone potrzeby względem mieszkania, ale także ograniczone możliwości finansowe.

Bardziej dojrzałe gospodarstwa często borykają się z brakiem miejsca. Poszukują więc większego mieszkania lub decydują się na budowę choćby niewielkiego domku. Jeśli są właścicielami choćby niewielkiego mieszkania, to mogą je sprzedać i uzyskane w ten sposób środki przeznaczyć na zakup nowego lokum (ewentualnie wziąć kredyt na pozostałą część) albo przeznaczyć je na wynajem i z czynszu pokryć choćby część raty kredytowej.

W przypadku bardzo dojrzałych gospodarstw domowych zdarza się czasem, że po opuszczeniu przez dzieci rodzinnego domu, nagle robi się w nim za dużo miejsca. Dodatkowym argumentem do zmiany mieszkania na mniejsze są mniejsze koszty jego utrzymania. Taką decyzję podejmują też osoby samotne, którym w zupełności wystarcza kawalerka. Ten problem z reguły dotyczy osób starszych. Jeśli wymagają one opieki, a bliskie osoby nie mogą im jej dostarczyć, to w wielu przypadkach rozwiązaniem pozostaje zamieszkanie w domach opieki. Wielu takie miejsca kojarzą się jednak negatywnie. U zachodnich sąsiadów funkcjonują tzw. osiedla seniorów. Można je porównać do małych miasteczek, bo właściwie wszystko znajduje się w jednym miejscu. Zapewniona jest nie tylko wysoka jakość opieki, ale także kontakt z rówieśnikami. Życie w takiej wspólnocie może dać osobom w podeszłym wieku wiele radości. Chociaż pojawiają się także negatywne opinie o takich inwestycjach (używane są nawet tak mocne słowa jak „getto", czy „więzienie"). Wszystko zależy jednak od sposobu funkcjonowania placówki i zarządzania tego typu miejscami.

W Polsce dopiero zaczyna się zwracać uwagę na potrzeby ludzi starszych. Jeszcze co prawda nie powstało żadne „osiedle seniorów", ale już myśli się o takich inwestycjach. Rozmawia się także o popularnym, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, produkcie dla osób starszych - odwróconej hipotece. Polega ona na wypłacie comiesięcznej renty w zamian za zrzeczenie się po śmierci praw do mieszkania czy domu. Taka propozycja pozwala na powiększenie domowego budżetu i może być dobra dla osób, które nie mają zamiaru ustanowić spadkobierców swej nieruchomości. Takie rozwiązania funkcjonują na przykład w USA czy Europie Zachodniej. U nas dopiero zaczyna się dostrzegać potrzeby ludzi starszych. Wprowadzenie takich inicjatyw będzie wymagało przede wszystkim uwzględnienia mentalności Polaków. Nowości nie są zbyt dobrze przyjmowane przez osoby starsze, konieczne więc będzie zwrócenie szczególnej uwagi na pełną i rzetelną informację o produkcie i wyczerpujące wyjaśnienie wszelkich wątpliwości.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 08:50:33, 18-08-2009 Rayton

    Cytat:
    Lila
    ( mam tsy latka, tsy i pół )

    Z czego wnioskujesz, iż kogoś obchodzi produkcja szarych twych komóreczek?

    Staraj sie pisac zrozumiale.
  • 08:53:57, 18-08-2009 Lila

    Cytat:
    Rayton
    Staraj sie pisac zrozumiale.

    Ojoj, a zbiorczą szkołę gminną skończyłeś, przed emigracją?

    ps.Baw się, chłopaku.
    Mój czas ( dla ciebie) się skończył.
  • 08:54:00, 18-08-2009 Rayton

    Cytat:
    Lila
    A kiedy ją miałam?

    ps.oj, znasz to forum, znasz.

    Wystarczy, ze pamietam co sam napisalem.
    A pamietam, ze nigdy nie pisalem o upanstwowieniu prywatnych domow.
  • 08:56:15, 18-08-2009 Rayton

    Cytat:
    Lila

    Mój czas ( dla ciebie) się skończył.

    Pa Lila, pa,pa. Wpadnij jeszcze kiedys moze porozmawiamy.
  • 09:02:51, 18-08-2009 Rayton

    Cytat:
    Lila
    Ojoj, a zbiorczą szkołę gminną skończyłeś, przed emigracją?

    Zbiorcza szkole gminna konczylo wielu pozniejszych absolwentow szkol wyzszych. W Klubie Seniora duzo jest osob pochodzacych ze wsi. Dlaczego obrazasz wszystkich nie miastowych? Czyzby mieszkanie w willi z liczna obsluga pozbawilo Cie skromnosci?
  • 09:11:40, 18-08-2009 Rayton

    Cytat:
    tadeusz50
    1. majordomus
    znaczenie: zarządca dworu i dóbr królewskich w państwach frankońskich.

    Bardzo to dotyczy postu Lily. Ona woli mieszkac w willi, a nie na dworze.
  • 09:26:37, 18-08-2009 tadeusz50

    Cytat:
    Rayton
    Bardzo to dotyczy postu Lily. Ona woli mieszkac w willi, a nie na dworze.
    Ciekawe kto takie wywody prowadził?

    Cytat:
    Cytat:
    Cytat:
    Napisał Lila
    Dokładnie tak jest, tylko tacę wnosi pokojówka, a drzwi otwiera jej majordomus.
    a to niejaki Rayton
    Jezeli juz to "majordomo" (ang) lub "māior domūs" (hiszp.), lub maggiordomo (wloski).

    Regulamin podaje, ze powinno sie unikac pisania w obcym jezyku, a jezeli juz to zrobimy nalezy slowa przetlumaczyc na j.polski.

    Takie zachowanie jakie tutaj pokazujesz nazywa sie (po polsku) proznoscia.
    «bycie próżnym, chęć zwracania na siebie uwagi, imponowania innym, małostkowa ambicja».
    ... zobacz więcej
  • 09:57:26, 18-08-2009 tadeusz50

    Cytat:
    Rayton
    Posadzmy żonkile...i to byloby na tyle.
    Posadź a zrobisz coś dobrego zamiast szukania dziury w całym.
    To nie nadszarpnie Twojej kieszeni.
  • 10:01:59, 18-08-2009 Lila

    Tadek daj spokój.
    Prawdziwy smyk z tego Raytona.
    Dr.Smyk.

    Miłego dnia.
  • 10:12:10, 18-08-2009 Rayton

    Cytat:
    tadeusz50
    To nie nadszarpnie Twojej kieszeni.

    Od lat nie nosze pieniedzy w kieszeni. Nie mam tez zwyczaju trzymania tam rak. Uwazam, ze to panstwo ma obowiazek lozenia na potrzeby obywateli. Jesli nie wystarcza pieniedzy to albo nalezy podniesc podatki, albo zrezygnowac z niektorych szpanerskich wydatkow, albo pozyczyc odpowiednia sume od spoleczenstwa (oprocentowane bony pozyczkowe). Z wykupem tych ostatnich polskie panstwo mialo juz kiedys klopoty wiec nie wiem czy znajda sie odwazni do pozyczenia.
    Najlepszym jednak wyjsciem dla rzdu jest natychmiastowe podanie sie do dymisji i zobowiazanie, ze juz nigdy rzadzacy nieudacznicy nie pojawia sie na listach wyborczych.
    ... zobacz więcej

Strony : 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy