Strona głównaStyl życiaPrzemoc emocjonalna tematem Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw

Przemoc emocjonalna tematem Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw

Ministerstwo Sprawiedliwości organizuje w dniu 22 lutego konferencję nt. „Prawne, psychologiczne i społeczne aspekty przemocy emocjonalnej. Jak zapobiegać przemocy i pomagać osobom pokrzywdzonym”. Konferencja rozpoczyna obchody Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw.
Dzień 22 lutego obchodzony jest na całym świecie jako Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw. Tego dnia, dla zwrócenia szczególnej uwagi na sytuację i potrzeby osób pokrzywdzonych przestępstwem, Ministerstwo Sprawiedliwości już od wielu lat organizuje konferencję. Tegoroczna poświęcona będzie przemocy, w tym przede wszystkim przemocy emocjonalnej. Przemoc jest aktualnie częstym tematem pojawiającym się w mediach. Niemalże każdego dnia pojawiają się informacje o nowych formach stosowania przemocy w środowisku rodzinnym, w szkole, w miejscu pracy.

Ministerstwo Sprawiedliwości m.in. poprzez organizację konferencji w Bytowie zamierza zwrócić szczególną uwagę sędziów, prokuratorów, przedstawicieli samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych na potrzeby osób pokrzywdzonych przemocą. Na konferencję zaproszeni zostali przedstawiciele naczelnych organów administracji publicznej, sędziowie, prokuratorzy, reprezentanci samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych oraz goście ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Austrii.

Istotnym elementem obrad będzie przedstawienie systemów pomocy ofiarom przemocy funkcjonujących w innych krajach. Między innymi pani Cindy Dyer – Dyrektor Biura ds. Przeciwdziałania Przemocy wobec Kobiet w Ministerstwie Sprawiedliwości USA, pani dr Karin Bruckmüller z Ministerstwa Sprawiedliwości Austrii oraz pani dr Helgard van Hüllen z Niemiec zaprezentują inicjatywy podejmowane w ich krajach, których celem jest udzielanie pomocy ofiarom przemocy.

Konferencja rozpocznie obchody Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw, który w tym roku trwać będzie od 22 do 29 lutego. Zasadniczym celem Tygodnia Pomocy jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa ofiar przestępstw. Dotychczas obchody tego szczególnego dla wymiaru sprawiedliwości tygodnia polegały na organizacji na terenie sądów i prokuratur punktów poradnictwa prawnego dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, akcji informacyjnych oraz szkoleń dla osób działających na rzecz ofiar.

W tym roku Ministerstwo Sprawiedliwości wystąpiło z inicjatywą rozszerzenia dotychczasowej formuły poprzez włączenie do współpracy organizacji pozarządowych zajmujących się udzielaniem pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem.

Tegoroczna konferencja w Bytowie oraz nowa formuła Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw ma być nowym, innowacyjnym impulsem do podejmowania dalszych inicjatyw przez instytucje samorządowe, organizacje pozarządowe oraz jednostki wymiaru sprawiedliwości zmierzające do poprawy sytuacji społecznej i bytowej osób pokrzywdzonych przestępstwem.

Aleksandra Dudzisz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 16:55:33, 25-02-2008 Basia.

    Cytat:
    Pani Slowikowa
    a moze ona jest masochistka i to jej odpowiada??
    też się nad tym zastanawiałam chyba jednak nie jest masochistką. Mają 47-letni staż małżeński i po przejściu na emeryturę zaczęło się u nich to piekiełko.
  • 16:57:51, 25-02-2008 Pani Slowikowa

    Cytat:
    Basia
    też się nad tym zastanawiałam chyba jednak nie jest masochistką. Mają 47-letni staż małżeński i po przejściu na emeryturę zaczęło się u nich to piekiełko.
    Czyli dla nas jeszcze nic straconego??? Mamy jeszcze szanse??
  • 17:08:14, 25-02-2008 Basia.

    Cytat:
    Pani Slowikowa
    Czyli dla nas jeszcze nic straconego??? Mamy jeszcze szanse??
    wszystko przed nami. Okazuje się, że jest sporo toksycznych małżeństw z długoletnim stażem. Znam małżeństwo bezdzietne, oboje są inżynierami budowlanymi kiedy pracowali było wszystko jak należy. Robili karierę zawodową, mieli osiągnięcia bo ich projekty były realizowane do tej pory mogą oglądać swoje "dzieła" np. szpital w W-wie. Oboje byli dyrektorami w biurach projektowych ........... kiedy przeszli na emeryturę czar prysł jak bańka mydlana i w tej chwili są zgorzknialymi starymi ludźmi mającymi do siebie pretensje o byle co.
    ... zobacz więcej
  • 17:26:39, 25-02-2008 bogda

    Ja też zaobserwowałam takie zjawisko u znajomych. Jak pracowali, to wszystko w miarę było o.k., mieli ze sobą niewielki kontakt, bo większość czasu spędzali w pracy i poza domem. Po przejściu na emeryturę po prostu w ich małżeństwo trafił szlag, kłócą się bez przerwy i to najczęściej w obecności innych, wypominają stare zaszłości, jedno drugiemu przeszkadza we wszystkim...że za długo śpi, że mlaska, że ciągle siedzi w łazience...normalnie horror...
    Myślę, że to dopada ludzi którzy nawet w trakcie trwania małżeństwa nie byli sobie bliscy, byli razem bo tak było wygodnie, jedno drugiemu nie wchodziło w paradę, ale jak przyszło być ze sobą cały czas, nastąpiła nuda i okazało się, że są dla siebie właściwie obcy...nie mają o czym rozmawiać, tylko wałkują swoje żale...
    ... zobacz więcej
  • 17:58:59, 25-02-2008 baburka

    Cytat:
    Lila
    Basiu, a nie dałoby się ją jakoś namówić,aby mu przylała ? Z czystej ciekawości ,co też dziadyga zrobi ?
    Odda, wykorzystując przewagę fizyczną.
  • 18:01:55, 25-02-2008 baburka

    Cytat:
    Basia
    temu dziadowi wyrwałabym to i owo z korzeniami.
    Próbowałaś kiedyś zrobić to facetowi?
  • 18:04:32, 25-02-2008 Lila

    Cytat:
    baburka
    Odda, wykorzystując przewagę fizyczną.

    Nie zgadzam się z powyższym. Dziadygi w pewnym wieku,szczególnie takie niemożliwe,rekompensują brak sił fizycznych -upierdliwością..

    Do takiego wniosku doszłam ,obserwując takie związki,gdzie on wygląda jak giez na kobyle i dorównuje temuż siłą rażenia,przy niemożności dania kopa przez zrozpaczoną klacz..
  • 18:05:03, 25-02-2008 baburka

    Cytat:
    Pani Slowikowa
    ta uleglosc bedzie do czasu.. Skonczy sie na czyms czego dziadek nie przewiduje..
    Wystąpiłam o rozwód po 27 latach małżeństwa z przemocowcem. Lepsze to niż ladowanie na twardej pryczy.
  • 18:08:57, 25-02-2008 baburka

    Cytat:
    Basia
    to jest straszne mieć taki uległy charakter.
    Kobiety żyjące z przemocowcami wcale nie są bardziej uległe od innych. To przemocowcy są wyjątkowo brutalni i wyrafinowani w swoich manipulacjach. Ile matek nie pęknie pod wpływem szantażu dobrem dziecka?
  • 18:17:06, 25-02-2008 Basia.

    Cytat:
    baburka
    Próbowałaś kiedyś zrobić to facetowi?
    napisałam o wyrywaniu jak doskonale wiesz w przenośni ale miałam męża, który usiłował stosować przemoc fizyczną i psychiczną w domu. Był ode mnie wyższy o 17 cm, wysportowany, silny kiedyś podniósł na mnie rękę skończyło się to przegryzieniem skóry na jego łapie /bardzo długo goi się ugryzienie przez człowieka/, rozcięciem głowy od uderzenia patelnią, oczywiście oberwałam ale nie byłam dłużna, drapałam swoimi długimi pazurami do krwi, gryzłam, kopałam, waliłam w łeb czym popadnie. Nigdy więcej na mnie ręki nie usilował podnieść.Wtedy nastąpił koniec mojego małżeństwa, mieszkaliśmy razem dla dobra dziecka /tak mi się wtedy wydawało, że dobro dziecka tego wymaga/ i przemoc psychiczną stosowaliśmy oboje w stosunku do siebie zrobilam się w tym naprawdę niezła nieskromnie powiem, że lepsza od faceta który chciał mnie zdominować. To był koszmar, w obecnym zwiąku jestem od prawie 26 lat i nigdy nie zdarzyło się żeby doszło między nami do awantury, cichych dni, upokarzania partnera.
    ... zobacz więcej

Strony : 1 2 3 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy