Strona głównaStyl życiaRocznica wyzwolenia obozu Auschwitz

Rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz

Byli więźniowie i ocaleni z Zagłady, politycy oraz duchowni wzięli udział w ceremonii obchodów 69. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau.
Rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz  [© XtravaganT - Fotolia.com] Ocalonym towarzyszyła największa w historii - licząca około 60 deputowanych - delegacja Knesetu. W uroczystościach uczestniczyli też parlamentarzyści z krajów europejskich, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Delegacji Sejmu przewodniczył wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk. Przed Ścianą Straceń w byłym Auschwitz I złożono kwiaty, a pod pomnikiem ofiar obozu zapalono znicze. Po uroczystościach w byłym obozie parlamentarzyści udali się do Krakowa na sesję "Refleksje o Auschwitz - pamiętając o przeszłości, patrząc w przyszłość".

Niemcy założyli w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz wyzwolili 27 stycznia 1945 r. żołnierze 100. Lwowskiej Dywizji Piechoty. W rocznicę wyzwolenia obozu przypada ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy