Strona głównaStyl życiaRuszyła akcja Time to Lead - europejska batalia klimatyczna

Ruszyła akcja Time to Lead - europejska batalia klimatyczna

Problem globalnego ocieplenia to w ostatnich miesiącach temat numer 1 na salonach politycznych Europy. Czy wobec kryzysu finansowego Unia Europejska powinna zarzucić działania na rzecz ograniczenia emisji CO2 do atmosfery? A może rozsądniej będzie zatroszczyć się o problem zmian klimatycznych już teraz? Chcąc pomóc obywatelom Europy w odpowiedzi na te pytania największe organizacje ekologiczne, koordynowane przez Climate Action Network (CAN), rozpoczęły właśnie kampanię Time to Lead.
Głównym narzędziem kampanii jest strona internetowa www.timetolead.eu, za pośrednictwem której odwiedzający mogą nie tylko zgłębić swoją wiedzę na temat problemu globalnego ocieplenia, ale też przekazać bezpośrednio swoją opinię w sprawie globalnego ocieplenia czołowym politykom państw UE.

W dniach 1 - 12 grudnia w Poznaniu odbędzie się Konferencja Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu. W negocjacjach i obradach udział wezmą delegacje państw - sygnatariuszy Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) oraz media i autorytety naukowe z całego świata. 11 grudnia przywódcy państw Unii zasiądą do stołu obrad, aby podjąć decyzję o kształcie polityki wobec problemu globalnych zmian klimatu.
Emisja gazów cieplarnianych będących wynikiem działalności człowieka spowodowała podwyższenie średniej temperatury globalnej o 0,8°C w porównaniu do ery przedprzemysłowej. Dalsze zwiększenie emisji tych gazów nieuchronnie będzie prowadzić do wzrostu temperatury na całym świecie. Już teraz obserwujemy szereg niepokojących zmian klimatycznych. Jeszcze gorsze będą konsekwencje wzrostu temperatury o 2°C, zaś katastrofalne skutki będzie miał wzrost o 3° - 4°C.

Aby mieć szansę na utrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie poniżej 2°C, kraje rozwinięte muszą zredukować emisję gazów cieplarnianych o 25 – 40% do roku 2020 (i o 80 – 95% do roku 2050), a kraje rozwijające się muszą w istotnym stopniu ograniczyć wzrost emisji tych gazów. To oznacza, że do 2020 Europa musi zredukować emisje gazów cieplarnianych o co najmniej 30% w stosunku do poziomu z 1990 roku oraz zapewnić istotną pomoc finansową dla krajów rozwijających się, aby pomóc im w ograniczeniu rosnącej emisji gazów.

Musimy przestać myśleć o zmniejszeniu emisji jako kosztownej fanaberii i uświadomić sobie ostatecznie, że praca nad ograniczeniem emisji CO2 oznacza innowacyjność i budowanie gospodarki przyszłości - twierdzą organizatorzy kampanii.

Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy