Strona głównaStyl życiaSens życia - jak go utrzymać?

Sens życia - jak go utrzymać?

Każdemu z nas zdarza się to w pewnym momencie. Rozwód, utrata pracy, dzieci wyprowadzają się z domu, tracimy kogoś ukochanego, zaczynamy odczuwać "dojrzały wiek" i pustkę która nas otacza. Jak w tak trudnych chwilach znaleźć ponownie sens życia?
Sens życia - jak go utrzymać? [© MayArt (Mayabee) - Fotolia.com] Po pierwsze: nieco samotności
W trudnych momentach życia refleksja, choć nie przychodzi łatwo, jest niezwykle potrzebna. Znajdź trochę czasu każdego dnia wyłącznie dla siebie i spędź go w samotności. Możesz się wówczas modlić, pisać dziennik, medytować. Warto też zastanowić się w spokoju co jest dla Ciebie ważne, w jakim momencie życia się znajdujesz i jaką widzisz dla siebie drogę. Nie bój się przelać swoich przemyśleń na papier - to bardzo porządkuje myśli.

Po drugie: skup się na tym co masz
Co przynosi Ci radość, co Cię interesuje? Czy Twoja pasja może odnowić Twoje życie? Użyj tego co masz w sobie samym by wypełnić pustkę po stracie. W miarę możliwości wplataj w codzienne zajęcia to, co sprawia Ci prawdziwą przyjemność.

Po trzecie: otwórz się na inych
Nie bój się najbliższych. Powiedz im, przez co obecnie przechodzisz i nie wstydź się prosić o wsparcie. Twoja rodzina i przyjaciele znają Cię najlepiej i mogą dzielić z Tobą zarówno radość jak i smutek. Jeśli uważasz, że tego potrzebujesz, zwróć się do bliskich o radę.

Po czwarte: szukaj
Nie zamykaj się w swoim małym świecie. Szukaj nowej pracy, nowych zainteresowań, nowych wyzwań w życiu. Użyj do tego nowych technologii, niedostępnych w czasie gdy jako nastolatek po raz peuwrszy odkrywałeś dorosły świat. Doświadcz na nowo smaku odkrywania i uczenia się, znajdź nowe zainteresowania i pasje.

Po piąte: nie bądź bezczynny
To Ty odpowiadasz za to, jakie jest Twoje życie, to Ty możesz zapełnić pustkę powstałą po utracie kogoś bliskiego czy znaleźć dobre zastosowanie dla ogromnych ilości wolnego czasu jakim zacząłeś nagle dysponować. Nie możesz więc czekać aż ktoś inny pokieruje Twoim życiem. Pora na działanie!

Joanna Gacka / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

 • 15:06:07, 16-11-2006 Basia.

  Zgadzam się całkowicie z autorką artykułu.
 • 23:11:48, 16-11-2006 Himalaya

  Ja nie do końca ale to jest indywidualna sprawa bo każdy odczuwa co innego. Właśnie jestem po rozwodzie (1 rok) , 20 lat małżeństwa prysnęło jak bańka mydlana . Ale sie pozbierałam dokładnia tak jak w punkcie drugim co do joty .Bo punkt pierwszy wpędził by mnie w melancholie z której trudno by było mi się otrząsnąć. Przez ten rok osiągnęłam bardzo dużo z czego się ogromnie cieszę . A wracając do tematu to nastepne punkty sa konsekwencją drugiego , przynajmniej w moim przypadku
 • 22:46:00, 19-11-2006 Biedronka

  Ja zostałam sama po 35 latach, mój mąż zmarł. Tyle spraw pozostawił niedokończonych...Jest mi ciężko,próbuję się pozbierać, ale nie mam czasu na medytacje. Życie jest brutalne.
 • 15:19:32, 20-11-2006 araukaria

  Cytat:
  Biedronka
  Ja zostałam sama po 35 latach, mój mąż zmarł. Tyle spraw pozostawił niedokończonych...Jest mi ciężko,próbuję się pozbierać, ale nie mam czasu na medytacje. Życie jest brutalne.
  Masz racje.... życie bywa brutalne. Dla Ciebie Biedronko to napewno jedne z najtrudniejszych dni. Tego okresu w swoim życiu ja też bardzo się obawiam. Zyczę dużo siły na dokończenie spraw i wsparcia ze strony przyjaciół w tym trudnym okresie.
 • 23:00:51, 20-11-2006 jolita

  Biedronko - a może to właśnie dobrze, że nie masz czasu na medytacje?Teraz jeszcze nie pora, ale w przyszłości proponuję dewizę: nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło...Często pomaga, a jeszcze częściej się sprawdza. A na dzisiaj:mów do nas jaknajwięcej i jaknajczęściej,a znajdziesz życzliwość i ulgę.
 • 13:09:32, 22-11-2006 krise1

  Biedronko, wiem co przeżywasz, ale musisz być silna i pomalutku uporządkować swoje sprawy. Pisz do nas , będziemy Cię duchowo wspierać. Życzę zdrowia i powodzenia w załatwianiu swoich spraw.
 • 10:43:36, 06-12-2006 ekrystyna

  Jeżeli mówimy o seniorach należy rozróżnić ich grupy wiekowe: łatwiej jest przeżyć i otrząsnąć się z rożnych ciosów jakie niesie życie mając tuż po 50-ce a inaczej w póżniejszych latach. Łatwiej też jest radzić kiedy się samemu jest w lepszej sytuacji, bo przecież nie wszystkich jednakowo życie doświadcza i każdy inaczej je przeżywa.
 • 11:00:00, 06-12-2006 hanka93

  Zycie jest dobre i ciekawe , nie musi być brutalne.Zależy od nas ,od tego jakich wyborów dokonujemy.
  Zawsze mozna szukać ludzi potrzebujących kontaktu i ceniących kontakt.
 • 09:09:31, 15-12-2006 FeliksG

  Za najwazniejsze z przemyśleń, tego artykułu, wybieram twierdzzenia zawarte w punkcie 5 Przekonałem się, obserwując postawy i zachownia
  seniorów, w różnym wieku, że osby aktywne - czymkolwiek zajęte - są
  w znacz nie leprzej kondycji fizycznej i psychicznej. Rezygnacja - niwiara, że jeszcze coś można, że warto...jest największym wrogiem
  seniorów.Stanowczo nie zgadzam się z pkt.1 artykułu. Uważam że w samotności człowek gnuśnieje, popada w melahcholię lub narcyzm.
  PS. temat wspaniały, - dziękuję i pozdrawiam.
  ... zobacz więcej
 • 00:39:55, 31-12-2006 Biedronka

  Kochani, dziękuje za ciepłe słowa
  Nie zaglądałam tu jakiś czas, bo byłam bardzo zajęta - i dobrze. Opiekowałam się chora wnusią, potem rozpoczęłam pracę na pół etatu i jakoś życie znów nabrało tempa.
  Bałam się tych pierwszych samotnych świąt, ale było miło i serdecznie w gronie rodziny.
  Pozdrawiam. Alicja.

Strony : 1 2 3 4 5 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
 • Umierać po ludzku
 • Kobiety.net.pl
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Oferty pracy