Strona głównaStyl życiaŚroda Popielcowa - dziś zaczyna się Wielki Post [FILM]

Środa Popielcowa - dziś zaczyna się Wielki Post [FILM]

Środa Popielcowa to pierwszy dzień Wielkiego Postu (Czasu Pasyjnego) w kalendarzu chrześcijan. Wypada bezpośrednio po tzw. Ostatkach na 46 dni przed Wielkanocą. Popielec jest ruchomym świętem, w kościołach zachodnich najwcześniej może przypaść na 4 lutego, najpóźniej - 10 marca.
Środa Popielcowa - dziś zaczyna się Wielki Post W tym roku w Kościołach zachodnich wypada dość wcześnie, bo 10 lutego, a Wielkanoc - 27 marca. Wierni Kościołów wschodnich (prawosławni i grekokatolicy) okres Wielkiego Postu roszpoczna dopiero 14 marca. W tym roku będą oni obchodzić 1 maja.

Według kanonicznych Ewangelii Mateusza, Marka i Łukasza, Jezus spędził poszcząc 40 dni na pustyni i nie uległ pokusom szatana. Środa Popielcowa jest początkiem 40-dniowego okresu modlitwy i postu.

Środa Popielcowa wywodzi swoją nazwę od praktyki posypywania głowy popiołem, co ma przypominać o śmiertelności człowieka i stanowić znak żałoby oraz pokuty. Do tego celu zwykle wykorzystuje się popiół zebrany po spalenia palm roku ubiegłego.

Zwyczaj posypywania głowy popiołem był praktykowany przede wszystkim przez kościoły anglikańskie, luterańskie i katolickie. Stał się powszechny także w Kościele Metodystów. Poza tym wróciła doń część kościołów anabaptystycznych i kościołów reformowanych, chociaż porzuciły go wcześniej po okresie reformacji.

Posypywanie się popiołem ma długą tradycję, w starożytności stanowiło sposób wyrażania żal za grzechy i błędy. Wiele przykładów takiego postępowania można znaleźć w Biblii. Hiob powiedział Bogu (Hi 42:5-6): „Dotąd Cię znałem ze słyszenia, obecnie ujrzałem Cię wzrokiem, stąd odwołuję, co powiedziałem, kajam się w prochu, popiele". Prorok Jeremiasz (Jr 6:26) wobec wizji najazdu nieprzyjaciela napomina: „Córo mojego narodu, przywdziej wór pokutny i kajaj się w popiele". W Księdze Machabejskiej (3:47) opisano przygotowania do bitwy: „Tego dnia pościli, włożyli na siebie wory, głowy posypali popiołem i porozdzielali swoje szaty". 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć