Strona głównaStyl życiaStres - jak sobie z nim radzić?

Stres - jak sobie z nim radzić?

Około 60 proc. osób cierpi na stres, zaburzenia rytmu serca, stany depresyjne i lękowe. Większość społeczeństwa spotyka się z sytuacjami stresogennymi w pracy i życiu osobistym. Stres, wraz ze złym odżywianiem jest główną przyczyną chronicznego zmęczenia.
Stres - jak sobie z nim radzić? [© Petro Feketa - Fotolia.com] Ciężko jest uchronić się przed sytuacjami stresowymi, nieraz dopadają nas problemy, zmęczenie, tęsknota. Częściej stresują się osoby niecierpliwe i dążące do doskonałości. Problemem jednak staje się to, że doskonałości, opanowania i świetnego zdrowia oczekuje się od nas znacznie częściej niż kilkanaście lat temu.

Stres jest integralną częścią życia człowieka. Pod wpływem hormonów uwalnianych przez przysadkę mózgową wzrasta ciśnienie krwi i pojawia się kołatanie serca. Z wątroby do krwi zostają uwolnione zwiększone ilości glukozy, kwasów tłuszczowych, cholesterolu. Pojawia się stan „gotowości bojowej” w organizmie. Jesteśmy gotowi do ucieczki......Niestety żyjemy w świecie przeładowanym stresem. Ucieczka od problemu nie jest dobrym rozwiązaniem.

Co pacjent to inna przyczyna stresu. Wiele osób doskonale radzi sobie z kłopotami życia codziennego. Cześć pacjentów wyprowadza z równowagi nawet błaha sprzeczka, czy trudna sytuacja za kierownicą. Predysponują do stresu: zmiana pracy, zmiana sposobu życia (np. przejście na emeryturę), rozwód, problemy z dziećmi a nawet długotrwała dieta odchudzająca (konieczność narzucenia sobie reżimu dietetycznego). Wiele osób, zwłaszcza kobiet narzuca sobie rygorystyczną dietę plus sporą dawkę katorżniczego ruchu. Organizm, bez odpowiedniej suplementacji witaminami i składnikami mineralnymi– nie wytrzymuje tego tempa. Pojawiają się kłopoty z kurczami mięśni, bólem serca, nerwicą i problemami z cerą (niedobór witamin z grupy B). A zatem zwiększona drażliwość, nasza podatność na stres i choroby może być wynikiem niedoboru magnezu i witaminy B6 w organizmie.
 
Strony : 1 2

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy