Strona głównaStyl życiaŚwiąteczna Zbiórka Żywności

Świąteczna Zbiórka Żywności

Po raz jedenasty w całej Polsce Banki Żywności współpracujące z Federacją Polskich Banków Żywności organizują Świąteczną Zbiórkę Żywności. Potrwa ona od 30 listopada do 2 grudnia. W wybranych sklepach na terenie kraju będą przygotowane specjalne stoiska, w których będzie można zostawić żywność dla najuboższych. Pomóc będzie też można dzięki zakupom internetowym.
Idea Świątecznej Zbiórki Żywności polega na zachęcaniu klientów placówek handlowych do nabycia, podczas robienia własnych zakupów, chociaż jednego opakowania produktu z listy rekomendowanych artykułów spożywczych. Produkty rekomendowane to m.in. cukier, olej, konserwy, ryż, makaron i słodycze. Zebrane podczas zbiórki artykuły spożywcze będą następnie rozdzielone pomiędzy organizacje charytatywne, które w postaci posiłków lub paczek rozdadzą je najuboższym Efektem ubiegłorocznej zbiórki było pozyskanie ponad 491 ton żywności, co przełożyło się na 1 milion posiłków dla osób ubogich.

Istotnym elementem akcji jest internetowa zbiórka żywności. Korzystając ze sklepu internetowego każdy, kto nie będzie miał możliwości wybrania się do sklepu w dniach tradycyjnej zbiórki żywności, będzie mógł przyłączyć się do akcji. Zbiórka internetowa rozpocznie się 30 listopada i potrwa do końca roku. Podczas zeszłorocznej internetowej zbiórki zebrano 124 kilogramy żywności, która trafiła do Fundacji Bank Żywności SOS w Warszawie.

Świąteczna Zbiórka ŻywnościŚwiąteczna Zbiórka Żywności jest organizowana przez Federację Polskich Banków Żywności corocznie od 1997 roku. Obecnie Federacja zrzesza 19 Banków Żywności. Termin organizacji Świątecznej Zbiórki Żywności - ostatni weekend listopada - został ustanowiony przez Europejską Federację Banków Żywności. W tych dniach Banki Żywności działające na terenie całej Europy jednocześnie prowadzą zbiórkę żywności w placówkach handlowych znajdujących się w ich pobliżu. Idea Banków Żywności na świecie narodziła się w głowie emerytowanego amerykańskiego biznesmena Johna van Hengela pod koniec lat 60. John van Hengel po zakończeniu swojej kariery zawodowej podjął pracę jako wolontariusz w lokalnej organizacji pomocy najuboższymw Phoenix w Arizonie. Podczas swoich działań zauważył, że wielu właścicieli sklepów marnuje żywność wyrzucając produkty, których termin ważności zbliżał się do końca. Van Hengel postanowił zbierać od handlowców ową żywność i przekazywać ją na bieżąco do miejskich jadłodajni. Efekt jego działalności przybrał taką skalę, że przewyższył możliwości absorpcyjne ośrodków dożywiania. Postanowił, zatem założyć centralny punkt składowania żywności. W 1967 roku powstał pierwszy na świecie Bank Żywności - Bank Żywności Św. Maryi. Pomysł byłego biznesmena szybko znalazł naśladowców. W latach 70 - tych w wielu miastach Ameryki zaczęły powstawać Banki Żywności. Obecnie sieć Banków w USA liczy ponad 215 takich organizacji.

Aleksandra Dudzisz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy