Strona głównaStyl życiaSzopka, Pasterka i Boże Narodzenie również online

Szopka, Pasterka i Boże Narodzenie również online

Specjalnie dla tych wszystkich, którzy będą na dyżurze, służbie, w podróży, chorobie, daleko od kraju, kościoła, radia i telewizora - świąteczna, wirtualna możliwość uczestnictwa w Pasterce i uroczystościach Świąt Bożego Narodzenia.
Wirtualna obecność w kościele

Jak tłumaczy proboszcz Parafii pw. Dobrego Pasterza w Lublinie, ks. Florian Gruca, nabożeństwo na odległość nie zastąpi osobistego udziału w prawdziwej liturgii. "Bardziej należy to uznać za sposób łączności z parafią i kościołem jako wspólnotą wyznaniową" - dodaje ksiądz.

Jeżeli jakieś bardzo ważne powody, takie jak choroba, obowiązki rodzinne, zawodowe i społeczne czy też odległość uniemożliwiają osobiste uczestnictwo w uroczystościach religijnych - katolik jest zwolniony z zachowania obowiązku osobistego uczestnictwa. Może wówczas obejrzeć transmisję nabożeństwa w Internecie czy też telewizji lub wysłuchać w radiu.

Pytany czy nie boi się, że transmisje internetowe wpłyną ujemnie na frekwencję wiernych w uroczystościach religijnych, odpowiedział, iż pomimo tego, że tygodniowa ilość "wirtualnych" wizyt wynosi około 1/3 ogólnej liczby wiernych osobiście biorących udział w liturgiach, ilość uczestniczących realnie w codziennych, niedzielnych i świątecznych mszach nie zmniejszyła się, a wręcz wzrosła.

Msze wyznania rzymsko-katolickiego dostępne przez komputery i telefony komórkowe

Transmisje do sieci Internet z polskich kościołów obrządku rzymsko-katolickiego stały się już normą. Wyjątkiem szczególnym może być Parafia pw. Dobrego Pasterza prowadzona przez ks. Sercanów w Lublinie, w której to z inicjatywy ks. proboszcza Floriana Grucy od pasterki w roku 2008 realizowane są równoległe do przekazów komputerowych transmisje online dla użytkowników telefonów komórkowych.

Transmisje online z Parafii Dobrego Pasterza

Adresowane początkowo do ludzi chorych i w podeszłym wieku przekazy mszy świętych, nabożeństw i uroczystości kościelnych na żywo do sieci Internet zaczęły być coraz częściej odbierane również poza granicami naszego kraju. Największą grupę odbiorców transmisji mszy i nabożeństw poza granicami stanowi Polska migracja zarobkowa i emigracja postsolidarnościowa, a wśród ewangelizowanych wirtualnie obcokrajowców są setki tysięcy rozsianych po całym świecie internautów różnych wyznań i narodowości.


Msze w telefonach komórkowych

Przekaz dla użytkowników telefonów komórkowych realizowany jest w oparciu o pierwszą w naszym kraju i w Unii Europejskiej otwartą platformę internetowej mobilnej telewizji interaktywnej mobiTV iTTv, która powstała przy wsparciu jednego z największych w Europie producentów oprogramowania do realizacji transmisji strumieniowych.

Na co dzień do realizacji przekazów mobilnych z Parafii pw. Dobrego Pasterza używany jest specjalny videoserwer, który umożliwia odbiór transmisji bezpośrednio przez telefony komórkowe. Przekazu online z uroczystości religijnych oraz nabożeństw świątecznych ze względu na dużo większą oglądalność realizowane są w oparciu o specjalne dedykowane serwery multimediów strumieniowych.

Historia i technologia

Pierwszą w świecie publiczną multimedialną transmisją na żywo do telefonów komórkowych była Pasterka odprawiona przez Papieża Jana Pawła II w dniu 24.12.2004 roku w Bazylice św. Piotra oraz zrealizowany w samo południe następnego dnia przekaz z Bożonarodzeniowego orędzia Ojca Świętego. Adresowana do użytkowników telefonów trzeciej generacji transmisja przez UMTS spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem Stolicy Apostolskiej i olbrzymim zainteresowaniem abonentów jednej z włoskich sieci telefonii mobilnej realizującej przekaz.

Odbiór transmisji mszy świętych i nabożeństw z Parafii pw. Dobrego Pasterza prowadzonej przez ks. Sercanów w Lublinie możliwy jest nie tylko przez posiadaczy telefonów 3G, ale również 2,5G, czyli z poziomu wszystkich modeli telefonów z wbudowanymi odtwarzaczami multimedialnymi.

Dzięki zastosowaniu nowej przeglądarki internetowej, mobilny odbiór tegorocznych świątecznych transmisji online będzie również możliwy w aparatach telefonicznych bez zaimplementowanych odtwarzaczy multimedialnych - jedyne czego potrzebujesz to telefonu z wbudowanym modemem 2,5/3 G, systemem operacyjnym Windows Mobile lub Symbian i wykupioną usługą pakietowej radiowej transmisji danych.

Życząc wszystkim sympatykom, czytelnikom, redaktorom i współpracownikom serwisów Otwarty.pl zdrowych, spokojnych i radosnych świąt - zapraszamy do szopki, na pasterkę i Boże Narodzenie w parafii pw. Dobrego Pasterza w Lublinie online przez http://lublin.scj.pl/cms/ i www.ittv.pl oraz mobilnie na kanale „Sercanie" przez wap.ittv.pl

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy