Strona głównaStyl życiaWarto się zdrzemnąć. Dzięki temu mózg lepiej pracuje.

Warto się zdrzemnąć. Dzięki temu mózg lepiej pracuje.

Jeśli chcesz mieć wyższe możliwości intelektualne, zapewnij sobie drzemkę w ciągu dnia, to pozwoli się odprężyć i poprawić zdolności podejmowania dobrych decyzji.
Warto się zdrzemnąć. Dzięki temu mózg lepiej pracuje. [Fot. britta60 - Fotolia.com]
90-minutowa drzemka pomaga lepiej myśleć. Popołudniowy kilkudziesięciominutowy sen sprzyja organizowaniu i opracowywaniu tych informacji, które jeszcze nawet nie są uświadomione.

W badaniach wzięło udział 16 osób, które w pierwszm teście musiały przeanalizować pewne bardzo szybko przekazywane informacje i nie miały czasu na ich spokojne przetworzenie; w drugim eksperymencie zas uczestnicy musieli zidentyfikować czerwony lub niebieski kwadrat na ekranie. Po tych eksperymentach część uczestników udała się na 90-minutową , po której powtórzono obydwa doświadczenia.

Używając elektroencefalogramu, autorzy zmierzyli aktywność mózgu uczestników przed i po drzemce. Przetestowali też czas dokonywania wyborów w ramach obydwu eksperymentów. Okazało się, że osoby, które przespały 90 minut, odznaczały się krótszym czasem reakcji i poprawiły wyniki w pierwszym, czyli bardziej skomplikowanym, teście. Według uczonych, drzemka może wspomagać przetwarzanie uzyskanych informacji - stąd może skutkować lepszą organizacją nowych danych, poprawą czasu reakcji i mieć wpływ na zachowywanie się po odpoczynku.

Już liczne wcześniejsze badania wskazywały, że drzemka niesie za sobą wiele korzyści. Odkryto, że kilkadziesiąt minut snu w ciągu dnia m. in.: sprzyja koncentracji, poprawia , wspomaga zdrowie układu sercowo-naczyniowego, zmniejsza stres, ogranicza proces , poprawia , wzmacnia układ odpornościowy, usprawnia działanie zmysłów, zwiększa .

Wyniki badań są dostępne w Journal of Sleep Research.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Oferty pracy