Strona głównaStyl życiaZaplanuj swoją emeryturę nie tylko pod względem finansowym

Zaplanuj swoją emeryturę nie tylko pod względem finansowym

Zabezpieczenie finansowe to podstawa. Każdy, kto zamierza przejść na emeryturę, zastanawia się, za jaką miesięczną kwotę przyjdzie mu egzystować w kolejnych latach. Jedni zdają się na urzędników i oczekują pierwszej wypłaty świadczenia, żeby zorientować się, jakiej wysokości jest to suma, inni na długie miesiące przed rezygnacją z pracy starają się obliczyć, jaka kwota im przysługuje (swoją drogą, obecnie nie wymaga to „specjalnych zabiegów" - ZUS uruchomił kalkulator emerytalny, dzięki któremu można obliczyć emeryturę przyznawaną według obecnie obowiązujących zasad). Jednak emerytura to nie tylko kwestie finansowe - warto zaplanować ją pod innymi względami.
Zaplanuj swoją emeryturę nie tylko pod względem finansowym [© Kamil Krawczyk - Fotolia.com] Przejście na emeryturę to ważny moment - oznacza zasadniczą zmianę w dotychczasowym stylu życia. Niektórzy czekają na ten czas z utęsknieniem (szczególnie ci, którzy nie przepadali za swoją pracą), inni zastanawiają się z niepokojem, jak wypełnią czas wolny. Jak sprawić, by emerytura była wspaniałym okresem w życiu?

„Kiedy byłem młodszy, sądziłem, że życie na emeryturze będzie nudne", mówi Kazmierz, 76-latek z Wielkopolski. „Ale zapisałem się na kurs rysunku, poznaję nowych ludzi i angażuje się projekty zawodowe na pół etatu. Moje życie nigdy nie było tak zróżnicowane", dodaje.

Co zatem robić, by po zakończeniu aktywności zawodowej cieszyć się kolejnym życiowym etapem? Joan Carter, współzałożycielka Life Options Institute, daje kilka wskazówek.

1. Pieniądze to ważna, ale nie jedyna kwestia.

Eksperci apelują, by o finansach emerytalnych myśleć na wiele dekad przed zakończeniem pracy. Wobec niedawnej realizacji zmian w systemie emerytalnym, w naszym kraju nastąpiło lekkie zamieszanie. Okazało się, ze wcześniejsza emerytura jest marzeniem wielu Polaków. Wraz ze złożeniem wniosku o świadczenie jednak, wielu ludzi bezskutecznie usiłowało obliczyć, jak kwota będzie im przysługiwać. W każdym razie pewna, comiesięczna wypłata emerytury to jeden z czynników decydujących o przejściu na świadczenie.

Podczas gdy myślisz o tym, ile pieniędzy będziesz potrzebował(a) na emeryturze, zastanów się również nad tym, chciał(a)byś, aby wyglądało twoje „nowe" życie.

2. Czas na życiowe plany

Ważne, aby opracować plan niefinansowych aspektów życia emerytalnego. Może od zawsze chciałeś/ aś zamieszkać w chatce w Bieszczadach albo napisać powieść o czasach swojego dzieciństwa lub doświadczeniach z lat dojrzałych, bądź też po prostu masz zamiar pomóc w wychowywaniu wnuków lub też kontynuować pracę w niepełnym wymiarze godzin. Określ, jak zamierzasz spędzić czas emerytury i wykorzystaj swoje doświadczenie, by to wprowadzić w życie. (I nie, nie mówimy postępowaniu z "Choć goni nas czas", emerytura nie musi być rozumiana jako ostatnia szansa na cokolwiek, po prostu warto postawić sobie samemu/samej kolejne cele).

3. Znajdź cel

Dokonując emerytalnych planów, poszukuj rzeczy, które można wykonywać na bieżąco, które przynoszą radość i mogą wnieść coś nowego do twojego życia. Może to obejmować podróże, hobby, a nawet szkolenia dla nowej kariery.

4. Zadbaj o kondycję umysłu

Zastosowanie ma tu klauzula "wykorzystuj albo strać" ("use-it-or-lose-it"). Jeśli brak ci intelektualnej stymulacji, którą regularnie dostarczała praca, spróbuj nauczyć się języka obcego, grać na instrumencie muzycznym lub dołącz do klubu książki. Kształcenie ustawiczne oferuje wiele możliwości, wystarczy rozejrzeć się w swoim środowisku, poszukać informacji w Internecie lub przejrzeć lokalna prasę.

5. Zostań wolontariuszem

Zaangażowanie w przedsięwzięcia lokalnej społeczności albo działania większej organizacji to wspaniała okazja do współdziałania z ludźmi i poznawania nowych przyjaciół. Obecnie można znaleźć takie formy wolontariatu, które są dostosowane do potrzeb osób dojrzałych.

6. Zawrzyj nowe przyjaźnie

Miarą sukcesu ludzi na emeryturze jest m. in. ich związek z innymi, „społeczna sieć", jaką udało im się zbudować. Chodzi tu zarówno o rodzinę, jak i przyjaciół. Przy czym nie trzeba ograniczać się do podtrzymywania stworzonych już więzi. Poznawanie nowych ludzi jest bardzo inspirujące. Gdzie ich znaleźć? Na kursie tańca, w klubie ksiązki, organizacjach kościelnych.

7. Dziel hobby z partnerem

Jeśli mieszkasz z kimś bliskim, życie emeryturę staje się wspólnym doświadczeniem. Ważne jest, aby znaleźć na dzielenie się swoim hobby i planami z partnerem. Być może okaże się, że on/ona też marzył/a o wspomnianej chatce w Bieszczadach lub zostaniu współautorem kawałka prozy.

8. Zadbaj o zdrowie

Zdrowy emeryt to szczęśliwy emeryt. Wbrew powszechnym przeświadczeniom, kłopoty ze zdrowiem, nie zaś pieniądze stanowią przeszkodę w odkrywaniu uroków życia na emeryturze. Kiedy czujesz się dobrze, łatwiej utrzymać pozytywne nastawienie i pozostać otwartym na nowe doświadczenia. Dlatego zadbaj o prawidłowe odżywianie się, utrzymuj odpowiednią wagę i nie unikaj aktywności fizycznej. To znacznie zwiększa szanse na pozostanie zdrowym przez długie lata.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy