Strona głównaStyl życiaZima w górach. Ratownicy podsumowali sezon

Zima w górach. Ratownicy podsumowali sezon

Powoli dobiega końca sezon zimowy w górach. Ratownicy górscy podsumowali cztery miesiące zimowych miesięcy w górach (od grudnia do marca). W tym czasie Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratownicze udzieliły pomocy w sumie ponad 5 tysiącom osób.
Zima w górach. Ratownicy podsumowali sezon [© Vasily Merkushev - Fotolia.com] Działania GOPR i TOPR obejmowały działania ratownicze na , jak i na stokach narciarskich (na podstawie umów podpisanych z zarządzającymi tymi terenami).

GOPR ratowało 2 719 narciarzy, zaś TOPR pomogło 2 125 miłośnikom sportów zimowych. Najczęstszymi urazami wśród narciarzy były otarcia, skręcenia kończyn i drobniejsze złamania. Zdarzały się jednak urazy kręgosłupa czy wstrząśnienia mózgu. Przed tymi ostatnimi chroni kask, który cieszy się coraz większą popularnością wśród miłośników .

Jak przyznają ratownicy, najczęstszą przyczyną wypadków na stokach były niedostateczne umiejętności połączone z brawurą. Ratownicy podkreślają również, że od kilku lat obserwują wzrost liczby osób zainteresowanych sportem i górską.

Sezon zimowy w górach to także turystyka na szlakach. Zimą góry są szczególnie niebezpieczne i nawet najlepsze przygotowanie może zakończyć się dramatem. Od grudnia do marca ratownicy 578 razy wyruszali z pomocą na górskie szlaki. W sumie udzielili pomocy 691 osobom. Wśród tych interwencji były m.in. akcje poszukiwawcze czy wypadki na szlaku, ale także pomoc osobom, które ucierpiały w wyniku zejścia lawiny.

W wielu miejscach wciąż zalega śnieg, a w niektórych miejscach obowiązuje zagrożenie lawinowe. W ubiegły piątek spod Rysów w Tatrach zeszła lawina. Troje turystów zostało porwanych przez śnieg – na szczęście udało im się wydostać o własnych siłach. Ratownicy apelują, że przed wyjściem w góry należy sprawdzić i ocenić warunki na szlakach oraz rozsądnie dobrać trasę.

MSW

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy