Strona głównaStyl życiaJak uchronić się przed komarami? strona 2 / 2

Jak uchronić się przed komarami?

strona 2 / 2


W domu − lampy i wtyczki

Poza moskieterami, które mocujemy w oknach, skutecznymi rozwiązaniami w pomieszczeniach są także urządzenia elektryczne – lampy owadobójcze

Lampa owadobójcza emituje promienie ultrafioletowe o odpowiedniej długości fal, które wabią komary i inne uciążliwe dla człowieka insekty. Następnie za pomocą stałego napięcia wytworzonego na siatce skutecznie się z nimi rozprawia. Lampa nie wydziela szkodliwych substancji, a promienie UV nie są zagrożeniem dla ludzi i zwierząt. Lampę można ustawić na balkonie lub zamontować w domu.

Z kolei elektrofumigatory to urządzania, które podłączamy do kontaktu. Składają się z płytek lub pojemnika z płynem i wtyczki. Pod wpływem parowania do powietrza w pomieszczeniu uwalniają się czynne substancje chemiczne, których woń odstrasza komary. Niektóre mają mocno wyczuwalny zapach, nie powinno się ich umieszczać w pokojach dla dzieci i osób cierpiących na alergię. Ze względu na silne środki chemiczne nie można ich stosować w pobliżu żywności. Preparaty nie powinny mieć też kontaktu z wodą i ogniem.

Ochrona skóry - olejki i repelenty

Rośliny owadobójcze, jak i większość wymienionych środków zawierają w swoim składzie olejki eteryczne, których na komary. Są to olejki m.in: migdałowy, cytrynowy, cynamonowy, sosnowy, eukaliptusowy, waniliowy i kokosowy. Olejki możemy wykorzystywać samodzielnie – w kominku do aromaterapii (opcja nie dla alergików) lub stosując je na skórę. Nasze babcie smarowały się waniliowym olejkiem do ciast. Jednak olejków eterycznych nie powinno się stosować bezpośrednio na skórę, ale można dodać je do innego oleju do ciała (np. arganowego) lub wody, tworząc domowej roboty spray. Popularnym produktem szczególnie dla dzieci są opaski lub plastry nasączone olejkiem citronella.

Najpopularniejszym rozwiązaniem są jednak repelenty, czyli spraye, maści i płyny o działaniu owadobójczym, które zawierają w składzie środek DEET. Ma on potwierdzone działanie owadobójcze (przetestowane przez żołnierzy w afrykańskiej dżungli). Warto zwrócić uwagę na skład, a zwłaszcza stężenie DEET – najskuteczniejsze są środki o zawartości w przedziale 20-30%, działają nawet kilkanaście godzin. Ważne również, by preparat dokładnie rozprowadzić na skórze.

Jak widać preparatów ochronnych jest sporo i nie jesteśmy całkiem bezbronni w walce z komarami.

Botti Electronic
Strony : 1 2
 

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy